18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Stowarzyszenie "Historica" zaprasza na Święto 56 pułku piechoty

Artykuł sponsorowany
Stowarzyszenie "Historica" zaprasza na Święto 56 pułku piechoty
Stowarzyszenie "Historica" zaprasza na Święto 56 pułku piechoty Stowarzyszenie "Historica"
Stowarzyszenie „Historica” z Wronek w niedzielę, 8 czerwca, zaprasza na imprezę niezwykłą - Święto 56 pułku piechoty. Tym razem będzie ona miała jeszcze bardziej wyjątkowy wymiar, gdyż w tym roku przypada 95. rocznica powstania pułku oraz 10. rocznica powstania Wronieckiego Stowarzyszenia Historycznego ”Historica”

Święto 56 pułku piechoty stało się już imprezą sztandarową, która na stałe wpisała się w cykl działań Wronieckiego Stowarzyszenia Historycznego ”Historica”. O jej szczególnym charakterze co roku świadczą zresztą tłumy mieszkańców przyłączające się do obchodów. Jak będą one wyglądać w tym roku?

Po zwyczajowej Mszy św. w kościele p.w. Św. U. Ledóchowskiej na Borku odbędzie się przemarsz ulicami miasta kolumny prowadzonej przez orkiestrę wojskową. Uczestnicy udadzą się w pobliże Skweru Jana Rzepy gdzie nastąpią główne uroczystości.

Kontynuatorzy tradycji 56pp, oddadzą cześć swoim poprzednikom poprzez odsłonięcie tablicy pamiątkowej na murze Zakładu Karnego, odczytanie apelu poległych i złożenie wiązanek kwiatów.

Od godziny 14:00 do 15:00 każdy będzie mógł zwiedzić wystawę okolicznościową „56 pułk piechoty – przywrócona pamięć” w Muzeum Ziemi Wronieckiej. O godzinie 14:00 z kolei rozpocznie się część piknikowa w Olszynkach, gdzie atrakcji z pewnością nie zabraknie, a wśród nich:

- prezentacja jedynej rekonstrukcji samochodu ciężarowego Fiat 621L, która została zbudowana przez WSH”Historica”,
- prezentacja transportera opancerzonego Rosomak znanego z walk w Afganistanie, które będzie można dotknąć i poznać,
- wystawy i dioramy historyczne, na których będzie można zobaczyć armatę „prawosławną” zrekonstruowaną przez SGRH 7 dak oraz wiele innego sprzętu,
- czołg Renault FT17 o okresu I wojny światowej prezentowany przez Fundację Historii Polskiej Broni Pancernej z Torunia
- samochód pancerny Austin Putiłow „Poznańczyk” używany podczas wojny polsko-bolszewickiej, zbudowany przez SMM West z Wolsztyna,
- koncert orkiestry wojskowej,
- finał konkursu plastycznego „Wojsko Polskie naszą dumą narodową” skierowanego do dzieci w wieku do 10 lat,
- prezentacja Wojska Polskiego od Powstania Wielkopolskiego do 1939 roku
- nieprawdopodobne wyczyny konne Zespołu Reprezentacyjnego TBŻiP 15 pułku ułanów poznańskich,
- inscenizacja historyczna z udziałem rekonstruktorów, pojazdów pancernych i armat opowiadająca historię z okresu „Cudu nad Wisłą” w 1920 roku.

Święto 56 pułku piechoty 2013 jest realizowane w ramach zadania publicznego zleconego przez Burmistrza Miasta i Gminy Wronki.

- Do 30 czerwca zapraszamy do zwiedzania wystawy „56 pułk piechoty – przywrócona pamięć”, w Muzeum Ziemi Wronieckiej, która stanowi dopełnienie organizowanego święta. - mówi Dariusz Roszak, prezes stowarzyszenia

Organizatorzy wronieckiego święta zapraszają zatem w najbliższą niedzielę do wspólnego świętowania z historią i korzystania z przygotowanych atrakcji.

WRONIECKIE STOWARZYSZENIE HISTORYCZNE "HISTORICA"

Stowarzyszenie zawiązało się 9 lutego 2004 roku skupiając ludzi kochających historię i stawiając sobie za cel propagowanie historii wśród społeczeństwa. W lutym 2006 roku WSH ”Historica” została zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym i od tego momentu działa, jako pełnoprawne stowarzyszenie.

Rozpoczęto od organizowania prelekcji dla członków i osób zainteresowanych historią. Następnie zrodził się pomysł zbliżenia się do tej koncepcji reprezentowanej przez grupy rekonstrukcji historycznej przy jednoczesnym rozbudowaniu strony historycznej tych działań. Zaczęto kompletować wyposażenie historyczne, ćwiczyć zgodne z historycznymi wzorcami myśląc o prezentacjach w inscenizacjach dostępnych dla publiczności.

Przygoda stowarzyszenia z rekonstrukcją rozpoczęła się od zorganizowania obchodów 105. rocznicy urodzin Jana Rzepy – ostatniego Powstańca Wielkopolskiego. Wtedy to WSH „Historica” wystawiła kilkunastoosobowy pododdział powstańczy, a rozrzewniony por. Jan Rzepa, widząc powstańców powiedział: „O Jezu, moi chłopcy!”. Po części oficjalnej przeprowadzono inscenizację zdobycia przez powstańców ratusza we Wronkach. Było to pierwsze takie przedsięwzięcie na tych terenach.

15 sierpnia 2004 roku zorganizowano we Wronkach obchody Święta Wojska Polskiego. Uczestnicy wystąpili w umundurowaniu i posługiwali się wyposażeniem z czasów od Powstania Wielkopolskiego do lat siedemdziesiątych. Punktem kulminacyjnym programu była inscenizacja nawiązująca do walk 56 pułku piechoty w czasie tzw. Cudu nad Wisłą 1920 roku. Wojsko Polskie na wronieckich polach walczyło z Armią Czerwoną.

26 marca 2005 roku Wronki pożegnały Jana Rzepę. WSH „Historica” wystawiło na tę smutną uroczystość asystę honorową w składzie 6 osób w mundurach 2 pułku strzelców wielkopolskich z okresu 1919 - 1920. Oddano w ten sposób cześć członkowi honorowemu stowarzyszenia.

Stowarzyszenie postanowiło kultywować tradycje 2 pułku strzelców wielkopolskich, późniejszego 56 pułku piechoty wielkopolskiej. Ten pułk wybrano nieprzypadkowo. 2 pułk powstał w marcu 1919 roku we Wronkach. Został sformowany, jako jednostka Wojsk Wielkopolskich. W jego skład wchodzili Powstańcy Wielkopolscy z oddziałów powstańczych Grupy Zachodniej, a wśród nich wielu mieszkańców Wronek i okolic. Największa ich grupa znalazła się w I batalionie. We Wronkach formowano również dowództwo pułku, kompanię karabinów maszynowych oraz batalion zapasowy. 56 pułk piechoty był jedną z najlepszych jednostek wojskowych w tym czasie. W II Rzeczypospolitej istniało 90 pułków piechoty, ale tylko 14 szczególnie zasłużonych, zostało wyróżnionych najwyższymi odznaczeniami wojennymi - orderami Virtuti Militari. W dniu 8 grudnia 1920 roku Naczelny Wódz, marszałek Józef Piłsudski uroczyście odznaczył sztandar 56 pułku piechoty wielkopolskiej tym odznaczeniem.
WSH „Historica” chce swoją działalnością przybliżyć społeczeństwu tą tak zapomnianą a jakże ważną część naszej historii. Pamięć o 56pp przekazywana jest różnej formie, ale największym wydarzeniem są corocznie organizowane obchody Święta 56 pułku piechoty. Są to imprezy plenerowe dostępne dla wszystkich w ramach, których tradycyjnie odbywają się: Msza Św., przemarsz ulicami miasta, uroczystości pod pomnikami, prezentacje grup rekonstrukcyjnych i zgromadzonego sprzętu oraz pojazdów. Głównym punktem programu zawsze jest wielka inscenizacja historyczna nawiązująca do walk 56 pułku piechoty. W inscenizacji uczestniczy każdorazowo około 100 osób ubranych i wyekwipowanych zgodnie z realiami odtwarzanych wydarzeń. Pierwsze takie Święto odbyło się 19 czerwca 2005 roku. Szczególnymi latami był rok, 2008 kiedy święto odbyło się dwukrotnie. W czerwcu we Wronkach – miejscu powstania pułku a w sierpniu w Krotoszynie – miejscu stacjonowania pułku do 1939 roku.

Równie szczególnym był rok, 2013 kiedy to we Wronkach wraz z WSH”Historica” świętowali kontynuatorzy tradycji pułku – Batalion Dowodzenia Strzelców Wielkopolskich 17WBZ z Miedzyrzecza.

Rok 2008 zapewne zapamiętało wielu mieszkańców Wronek z rekonstrukcji historycznej „Wroniecki zryw powstańczy 1918” którą zrealizowano z dużym rozmachem na ulicach miasta 16 listopada.

Ważnym wydarzeniem w historii Stowarzyszenia było doprowadzenie do powrotu do Wojska Polskiego nazwy 56 pułk piechoty. 3 lipca 2010r. WSH”Historica” symbolicznie przekazała tradycje 56pp Batalionowi Dowodzenia Strzelców Wielkopolskich im. por. Jana Rzepy 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza, natomiast 14 czerwca 2013r. miała miejsce uroczystość utożsamiania batalionu. Od tego momentu Batalion ma prawo noszenia na sztandarze wstęgi Virtuti Militari.

W roku 2011 ważnym wydarzeniem było dotarcie do rodziny kpt. Adama Kowalczyka, pochodzącego z Nowej Wsi oficera zamordowanego w Katyniu i doprowadzenie do posadzenia w parku w Nowej Wsi Dębu pamięci poświęconemu tej osobie.

Rok 2012 zaznaczył się w historii WSH”Historica” akcją fundowania repliki sztandaru 2 pułku strzelców wielkopolskich a 3 czerwca tego roku przeprowadzono rekonstrukcję wręczenia tego sztandaru pułkowi z 13.11.1920r. tym razem wręczając sztandar Stowarzyszeniu.

Za ważniejsze wydarzenia roku 2013 można uznać zakończenie budowy pierwszej repliki samochodu ciężarowego z 1934 roku Polski FIAT 621L oraz udział w defiladzie wojskowej przed Prezydentem RP w dniu 15 sierpnia w Warszawie.

WSH „Historica” stara się uczestniczyć w imprezach organizowanych przez zaprzyjaźnione stowarzyszenia i instytucje. Wśród ważniejszych były:
- Dni Ułana w Poznaniu
- Bitwa o fort – Westerplatte
- Szarża 18 pułku ułanów – Krojanty
- Spotkania z historią na Fortach w Poznaniu
- Powstanie Wielkopolskie w Poznaniu i Luboniu
- pogrzeb M.Ciężkiego w Szamotułach
- zloty „Strefa Militarna” w Gostyniu
- Święta 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej

Do ważniejszych wydarzeń w historii stowarzyszenia zaliczyć należy prezentacje telewizyjne w programach „Letnie klimaty”, „Okno na Wielkopolskę – Pamiętając o historii”, Teleskop, Telekurier, Teleexpress. Ważnym doświadczeniem członków stowarzyszenia był też udział w filmach: cyklu „Spadkobiercy Powstania Wielkopolskiego”, „Szachownice nad Poznaniem”, „Bitwa Warszawska 1920”. Z okazji 90-tej rocznicy Powstania Wielkopolskiego Stowarzyszenie brało udział w widowisku „27grudnia.pl” realizowanym w Poznaniu przez Filipa Bajona, które było zwieńczeniem obchodów rocznicowych. Również podczas 95-tej rocznicy Powstania Wielkopolskiego Stowarzyszenie było głównym wykonawcą części rekonstrukcyjnej pod czas obchodów w Poznaniu

Stowarzyszenie stara się pamiętać o osobach szczególnie zasłużonych. Godność członka honorowego przyznano por. Janowi Rzepie oraz por. Michałowi Gorącemu – uczestnikom walk. WSH”Historica” ustanowiła „Odznak honorową za kultywowanie pamięci o 56 pułku piechoty”. Oprócz wielu członków stowarzyszenia wyróżnienie to przyznano gen. bryg. S. Wojciechowskiemu, ppłk J. Krawcowi, ks. kan. M. Binek.

Członkowie stowarzyszenia oprócz kompletowania umundurowania i wyposażenia rekonstruują również cięższy sprzęt będący na wyposażeniu Wojska Polskiego. Jako pierwsi w Polsce zbudowali replikę biedki pod ckm wz.33, która była prezentowana w Muzeum Śląski w Katowicach. Zbudowano również atrapy działka ppanc. wz.36 Bofors wraz z przodkiem, ciężkiego karabinu maszynowego wz.30 Browning z podstawą oraz granatnika wz.36 i karabinów Mauser. Z członków WSH utworzono i wyszkolono obsługi tego sprzętu.

WSH „Historica” od samego początku swojej działalności stara się propagować historię wśród społeczeństwa. Starszym ją przypominać, a młodszym pokazywać. Stara się, aby wartości patriotyczne były ciągle żywe w naszym społeczeństwie. Wronieckie Stowarzyszenie Historyczne „Historica” ma wiele pomysłów na przyszłość i zaprasza wszystkich chętnych do współpracy w ich urzeczywistnianiu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto