Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pionkiem po Szamotułach. Powstała pierwsza w historii gra planszowa o mieście [ZDJĘCIA]

Magda Prętka
Michał Kruszona był pomysłodawcą gry i wraz z Moniką Romanowską - Pietrzak stworzył jej scenariusz
Michał Kruszona był pomysłodawcą gry i wraz z Moniką Romanowską - Pietrzak stworzył jej scenariusz Magda Prętka
Szamotuły doczekały się własnej planszówki. „Kresowe miasteczko”, to gra wydana przez Muzeum Zamek Górków z okazji 100-lecia Niepodległej. To też świetna propozycja na zabawę w rodzinnym gronie i nie lada gratka dla miłośników historii Szamotuł

Projekt gry planszowej o Szamotułach pn. "Kresowe miasteczko" zrealizowało Muzeum Zamek Górków w Szamotułach przy wsparciu finansowym powiatu szamotulskiego, w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Pomysłodawcą przedsięwzięcia był zaś Michał Kruszona – dyrektor muzeum, który zauroczony obrazami miejscowego artysty, Jarosława Kałużyńskiego z cyklu „Kresowe miasteczko” stwierdził, że idealnie nadawały by się one na planszę do gry.

Pomysł ostatecznie został wcielony w życie – jedną z prac Kałużyńskiego przeniesiono na planszę, opracowano scenariusz, a gra przejęła nazwę od cyklu – „Kresowe miasteczko”. Nieprzypadkowo.

– Warto zaznaczyć, że Szamotuły też były kresami, tylko tymi zachodnimi. Niedaleko Wielkopolski przebiegała przecież granica z państwem niemieckim, przez co można śmiało powiedzieć, że byliśmy zachodnimi rubieżami – mówi Monika Romanowska – Pietrzak, kustosz Muzeum Zamek Górków, która wraz z Michałem Kruszoną stworzyła scenariusz gry.

Opiera się ona na zasadach typowej, bardzo prostej planszówki. Gracze rzucają kostką, a następnie przesuwają pionki z pola „start” o liczbę wyrzuconych oczek. Celem gry jest jak najszybsze dotarcie do mety. Na planszy wyróżniono 2 rodzaje pól – turkusowe oznaczające premie oraz czerwone, czyli straty. Odnoszą się one bezpośrednio do „komend” spisanych na kartach, które są elementem gry.

– Tworząc scenariusz chcieliśmy, by zarówno premie, jak i straty wiązały się z konkretnymi miejscami, postaciami, bądź wydarzeniami z historii Szamotuł. I tak też się stało. Zostały one przygotowane m.in. w oparciu o informacje publikowane w międzywojennej „Gazecie Szamotulskiej”, stąd też na jednej stronie kart widnieją autentyczne fragmenty z „Gazety” – wyjaśnia pani kustosz.

Gra przeznaczona jest dla 2 – 4 osób, w wieku (jak podano w regulaminie) od 7 do 107 lat. Można ją nabyć w cenie 40 zł w muzeum. Dołączono do niej 2 kostki, ale warto korzystać z jednej – sprawdziliśmy!

Więcej na ten temat w "Dniu Szamotulskim".

od 12 latprzemoc
Wideo

Akcja cyberpolicji z Gdańska: podejrzani oszukali 300 osób

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto