Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat szamotulski. Komitety już zarejestrowane, kto wystartuje w wyborach?

Magda Prętka
Archiwum
W powiecie szamotulskim zarejestrowano 35 komitetów lokalnych. Do 17 września mają one czas na rejestrację kandydatów na radnych do sejmików, rady powiatu i rad gminnych. Nazwiska osób, które powalczą o fotele wójtów i burmistrzów poznamy zaś pod koniec września

W szeregach lokalnych polityków i tych, którzy o samorządowe fotele po raz pierwszy zamierzają powalczyć, robi się coraz goręcej. O zbliżających się wielkimi krokami wyborach słychać już nie tylko w mediach, ale i w miejscowych sklepach, na targowiskach, w kawiarniach. To nie przesada! Temat ów, oprócz dziennikarzy i samych zainteresowanych, ciekawi również mieszkańców, którym wcale nie jest obojętne to, kto będzie reprezentować ich interesy w radzie powiatu, radach gmin, a w końcu i na tych najwyższych (na szczeblu samorządu terytorialnego) stanowiskach – burmistrzów i wójtów. Nieustannie przypominają o tym zresztą informacje pojawiające się na portalach społecznościowych i zaproszenia do polubienia stron kolejnych komitetów wyborczych. Za 2 miesiące wszystko stanie się jasne, ale póki co – kampania wystartowała!

W poniedziałek, 27 sierpnia zakończono rejestrację komitetów wyborczych. Kandydaci na radnych oraz włodarzy gmin mogą startować w wyborach z koalicyjnych komitetów wyborczych partii politycznych, z komitetów wyborczych organizacji, komitetów wyborczych partii politycznych, czy komitetów wyborczych wyborców. Te wszystkie rejestrowały się przez Państwową Komisję Wyborczą. Jest ich w sumie 26. Wśród nich nie brakuje tych największych, jak KKW Platforma. Nowoczesna Koalicja Obywatelska, KKW SLD Lewi-ca Razem, KW Prawo i Sprawiedliwość, KW Prawica Rzeczpospolitej, KW Polskie Stronnictwo Ludowe, KW Partii Razem itd.

Oprócz tego zarejestrowane zostały mniejsze, lokalne komitety, które rejestrował Komisarz Wyborczy w Poznaniu. W naszym powiecie zarejestrowano ich 10, w tym: KWW Forum Nowa Inicjatywa (pełnomocnik Jerzy Najderek), KWW Katarzyny Białasik (pełnomocnik Ewa Pajkert), KWW Kochane Szamotuły (pełnomocnik Maciej Lesicki), KWW Młode Pnie-wy (pełnomocnik Łukasz Szymkowiak), KWW Obywatele dla Gminy (pełnomocnik Joanna Ludwiczak), KWW Obywatele dla Powiatu (pełnomocnik Jarosław Czetowicz), KWW Porozumienie dla Powiatu Szamotulskiego (pełnomocnik Hanna Szumińska), KWW Włodzimierza Kaczmarka Razem (pełnomocnik Zygmunt Grajewski), KWW Wspólnie dla Miasta i Gminy Pniewy (pełnomocnik Edward Musiał) oraz KWW Ziemi Szamotulskiej (pełnomocnik Szymon Kucharski).

Osobno rejestrowane były (także przez Komisarza Wyborczego w Poznaniu) komitety wyborcze wyborców w gminach do 20 tys. mieszkańców. W powiecie szamotulskim zarejestrowano ich 25. Najwięcej, bo aż 6 działa w gminie Ostroróg. W dalszej kolejności są Wronki i Dusznik, gdzie zarejestrowano 5 komitetów, w gminie Pniewy – 4, w gminie Obrzycko – 3, a po jednym w Kaźmierzu i mieście Obrzycko.

Do 17 września wszystkie komitety mają czas na to, by zarejestrować kandydatów na radnych sejmików, rad powiatowych i rad gminnych. Po 26 września z kolei poznamy kandydatów na burmistrzów i wójtów. Do tego czasu o tzw. pewniakach wśród osób, które zamierzają ubiegać się o mandaty radnych oraz fotele włodarzy miast i gmin, w zasadzie mówić nie można – oczywiście oprócz tych, którzy oficjalnie – publicznie zadeklarowali już taką chęć. Póki co, jest niewielu.

W Szamotułach do wyborczego boju o stanowisko burmistrza ponownie stanąć ma obecny włodarz, Włodzimierz Kaczmarek. Jego kontrkandydatką będzie zaś Katarzyna Białasik, która za pośrednictwem portalu społecznościowego poinformowała już o tym mieszkańców. Co ciekawe – podczas wyborów w roku 2014, to właśnie ona zaledwie 2 głosami przegrała z Jaromirem Zielińskim walkę o wejście do drugiej tury.

I na tym na razie pewniaki się kończą. Póki co, nie wiadomo, czy Marcin Adamczyk, który już kilka miesięcy temu deklarował zamiar boju o fotel burmistrza Szamotuł, faktycznie do niego przystąpi. W kuluarach mówi się też, że do życia politycznego powrócić ma Jacek Grabowski będący kandydatem PiS –u. Ale czy tak faktycznie się stanie?

W Ostrorogu z kolei o reelekcję na pewno powalczy Sławomir Szałata. Po drugiej stronie barykady stanąć ma zaś jego poprzednik, Roman Napierała, a także Grażyna Szydłowska pełniąca obecnie funkcję ostrorogskiej radnej.

Ciekawie będzie na pewno we Wronkach, gdzie walka rozegrać się ma pomiędzy Mirosławem Wieczorem, Pawłem Bugajem i obecnym przewodniczącym rady, Sławomirem Śniegowskim. Ponoć. Z kolei w Pniewach, oprócz Jarosława Przewoźnego o głosy mieszkańców ubiegać się będzie obecny radny, Łukasz Janiszewski. W Dusznikach natomiast na fotel wójta zajmowany obecnie przez Romana Bogusia zamierza powrócić Adam Woropaj, a opuszczać go nie planuje Irena Rakowska w gminie Obrzycko. Czy jej kontrkandydatem, podobnie jak 4 lata temu, będzie m.in. Krzysztof Juraszyk? I kto stanie na przeciwko Macieja Bieńka w mieście Obrzycko? Czy o reelekcję powalczy też wójt Kaźmierza, Zenon Gałka? A jeśli tak, to kto stanie się jego konkurentem? Odpowiedzi na te pytania poznamy pod koniec września.

Wybory odbędą się 21 października, ewentualna druga tura 4 listopada. W następnych wydaniach będziemy podejmować kolejne tematy związane z wyborczą zawieruchą. Kampania w końcu ruszyła!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto