Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiatowe Targi Edukacji i Pracy zakończone dużym sukcesem [ZDJĘCIA]

Norbert Woźniak
Powiatowe Targi Edukacji i Pracy w Szamotułach odbyły się w minioną środę
Powiatowe Targi Edukacji i Pracy w Szamotułach odbyły się w minioną środę Magda Prętka
XI Powiatowe Targi Edukacji i Pracy odbyły się w minioną środę, 16 marca w szamotulskiej hali "Nałęcz".Impreza zakończyła się wielkim sukcesem

XI Powiatowe Targi Edukacji i Pracy przyciągnęły do hali „Nałęcz” tłumy odwiedzających.

– Targi skierowane są głównie dla osób bezrobotnych, aby przedstawić im oferty pracy, dać możliwość zapoznania się z instytucjami szkoleniowymi, gdzie można podnosić swoje kwalifikacje oraz do uczniów, którzy wybierają nowe kierunki kształcenia czy podnoszą poziom swojego wykształcenia – mówi Grażyna Słowek, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Szamotułach.

Ofert (miejsc) pracy, z którym mieszkańcy mogli zapoznać się na targach było bardzo wiele, bo ponad 800. Zaprezentowało się 37 pracodawców, 8 szkół wyższych i 18 ponadgimnazjalnych oraz 4 jednostki szkoleniowe. Hochland przede wszystkim promował swoją klasę patronacką w Zespole Szkół nr 3 w Szamotułach. Obecna była firma Millano, która od ponad 30 lat produkuje wyroby czekoladowe i zatrudnia obecnie w 3 zakładach około 1000 osób.

– Mamy trzy uruchomione kierunki dowozu – z Szamotuł, Pniew, Kaźmierza. Będziemy uruchamiać transport z kierunku Opalenica, Buk. Z Poznania są dofinansowania do biletów komunikacji miejskiej – mówiła o korzyściach z pracy w firmie Anna Kowalik.

Oskar Górski z firmy Ster tłumaczył, że w związku z poszerzaniem produkcji w Szamotułach firma ma sporo ofert pracy. Wszystkie można znaleźć na stronie internetowej przedsiębiorstwa. – Myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie. Zapraszam do zapoznania się z ofertą – powiedział przedstawiciel firmy, która szuka obsady stanowisk produkcyjnych a także stanowisk kierowniczych np. kierownik zmianowy na wtryskowni oraz konstruktorów. – Duża liczba ofert wiąże się z rozwojem firmy. Zdobywamy coraz to nowe rynki światowe. To nie jest tylko Europa – tłumaczył Oskar Górski.

Szkoły prześcigały się w pomysłach na zainteresowanie odwiedzających targi. Uczniowie jednej ze szkół przyjechali z dronem. Inna szkoła pokazywała motocykl w holu hali „Nałęcz”. - Każdy zabiega o to, żeby pozyskać jak najwięcej uczniów i szkoły chcą jak najlepiej przedstawić swoją ofertę – uważa Grażyna Słowek.

Zespół Szkół z Rokietnicy przyjechał z klockami, które można programować oraz dronem. – Nasz dron wart około 4,5 tysiąca złotych – mówił uczeń Krzysztof Woźniak i wyjaśnił, że w jego szkole działa koło robotyki, gdzie uczestnicy uczą się sterować takimi urządzeniami. – Kolega wyspecjalizował się w obsłudze drona i uczy całą resztę – tłumaczy K. Woźniak.

ZS Geodezyjno-Drogowych z Poznania pojawił się w Szamotułach z ofertą unikalnych zawodów w województwie. – Kształcimy technika geodetę, technika drogownictwa. W tej chwili mamy nowy zawód – technik geolog. Poza tym technik samochodowy i mechanik pojazdów samochodowych, to są zawody powtarzalne. Te wcześniejsze są niepowtarzalne a jednocześnie dla naszych absolwentów w tym roku były po trzy oferty pracy (dla drogowców) i mogli wybierać – tłumaczyła dyrektor placówki zapewniając, że po ukończeniu szkoły uczniowie nie mają problemów ze znalezieniem pracy. – Zarobki po naszych kierunkach przewyższają 2000 zł na początek – mówiła.

Stanowiska, na jakie rekrutują pracodawcy były bardzo różne. Szukano pracowników zarówno do pracy w biurze, jak również w na produkcji. – Wszystkie osoby zainteresowane na pewno coś dla siebie znajdą – mówi Grażyna Słowek i przyznaje, że niektórzy z pracodawców szukają już pracowników poza powiatem.

Ośrodek Szkolenie Kierowców Łukasz Renn pojawił się na targach, ponieważ rynek pracy jest chłonny jeśli chodzi o kierowców samochodów ciężarowych. – Jest w pewnym stopniu zainteresowanie prawem jazdy na ciężarówkę a jeśli chodzi o kategorię B to również spotykamy się z miłym odbiorem osób, które chcą w naszym OSK rozpocząć kurs prawa jazdy – mówił wystawca.

Środowe targi były również szczególne dla naszej redakcji. Wraz z panią wicestarostą, Beatą Hanyżak podsumowaliśmy plebiscyt lokalny odbywający się pod hasłem Szkoła Warta Wyboru, w którym zwyciężyło Gimnazjum im. Zbigniewa Herberta we Wronkach. Miejsce II zajęło Gimnazjum w Otorowie, a III - Zespół Szkół nr 3 im. Hugona Kołłątaja w Szamotułach. Dyrektor wronieckiej placówki odebrała nagrodę ufundowaną przez starostę szamotulskiego, zaś na ręce wszystkich laureatów złożone zostały pamiątkowe dyplomy. Szerzej o plebiscycie napiszemy wkrótce.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto