18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spotkanie Koła Towarzystwa Pamięci Powstańców Wielkopolskich 1918/1919 we Wronkach

Redakcja
Wronki. Spotkanie Koła TPPW 1918/1919
Wronki. Spotkanie Koła TPPW 1918/1919
W poniedziałek, 10 marca, w Zespole Szkół nr 1 we Wronkach odbyło się walne zebranie członków Koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Dyskusja, która wywiązała się na spotkaniu, zaowocowała cennymi wnioskami.

Na początku spotkania wszyscy członkowie Koła otrzymali kolejny numer rocznika ,,Wielkopolski Powstaniec". Wysłuchano też części artystycznej. Program słowno-muzyczny został przygotowany przez uczennice Młodzieżowego Koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego i zespół flażoletowy ze Szkoły Podstawowej nr 2 we Wronkach. Młodzież przedstawiła wiersze i utwory poświęcone Franciszkowi Ratajczakowi, pierwszemu poległemu powstańcowi wielkopolskiemu. Zespół flażoletowy zagrał natomiast utwory patriotyczne: ,,Na Nowej Górze", "Wojenka", "Przybyli ułani pod okienko", "Rota”. Warto nadmienić, że członkowie koła żywo reagowali na występy dzieci i młodzieży. Program artystyczny przywołał bowiem wspomnienia; wspólnie zaśpiewano ,,Rotę”, a występujący najmłodsi i najstarsi artyści otrzymali słodki upominek. Po części artystycznej przystąpiono do kolejnego punktu porządku zebrania. Prezes koła przedstawił informację o pracy Zarządu za okres IV 2013 – II 2014. Odbyły się również nowe wybory, do których ponownie zgłoszono obecny zarząd w składzie: prezes - Marian Śliwa, wiceprezes - Jerzy Śmiłowski, skarbnik - Agnieszka Andrzej, sekretarz - Renata Śliwa. Wszyscy członkowie w jawnym głosowaniu jednogłośnie wybrali zarząd koła w tym samym składzie. Dokonano ponadto wyboru komisji rewizyjnej; jej przewodniczącym został Krzysztof Lis, a członkami Leszek Bartol i Witold Zastróżny.

Sprawę skweru im. Stanisława Zgaińskiego przedstawił Jerzy Śmiłowski. Omówił on postanowienia komisji historycznej, która powstała przy Urzędzie MiG Wronki. W skład komisji wchodzą istniejące wronieckie stowarzyszenia, również koło TPPW 1918-1919, reprezentowane przez dwóch członków. Stanisław Zgaiński ma zostać upamiętniony tablicą pamiątkową, zlokalizowaną na skwerze na Zamościu. Tablicę wykonana Andrzej Haak. Termin jej odsłonięcia zaplanowano na 14.października br. w 70. rocznicę śmierci Zgaińskiego. Na spotkaniu wywiązała się dyskusja nad promocją postaci St. Zgaińskiego. Prezes koła zaproponował wystawę jego zbiorów w muzeum we Wronkach. Daria Wajdemann-Waszyńska z wronieckiego muzeum określiła wstępny termin wystawy (druga połowa września do połowy października). Na wystawie miałyby znaleźć się exlibrisy i drzeworyty artysty, pozyskane również z muzeum w Szamotułach. Z kolei Leszek Bartol wystąpił z wnioskiem, aby ponownie zebrała się komisja historyczna, celem ustalenia zadań dotyczących promocji St. Zgaińskiego i odsłonięcia tablicy, dla poszczególnych stowarzyszeń, a wiceprezes wystąpił z propozycją zasadzenia klonu na skwerze Zgaińskiego, która została zaakceptowana przez członków koła. Padła również propozycja zorganizowania przez Zespół Szkół nr 1 międzyszkolnego konkursu plastycznego i literackiego.

Edward Ławniczak wystąpił z wnioskiem o upamiętnienie powstańców wielkopolskich spoczywających na cmentarzach w Biezdrowie i Chojnie. Ustalono, że zarząd złoży wniosek do Urzędu MiG Wronki z prośbą o umieszczenia zbiorczych tablic z dokładnym oznakowaniem miejsc pochówku powstańców wielkopolskich na cmentarzach w Biezdrowie i Chojnie.Następnie omówiono przygotowania do święta szkoły, które odbędzie się 8 kwietnia 2014 roku. Dyrektor ZS nr 1 Monika Kozber, która została nowym członkiem Koła TPPW, przekazała informację o propozycji założeniu tablicy koła na budynku szkoły. Padła również propozycja następnego spotkania, wstępnie ustalono datę 27 grudnia - po uczczeniu 96. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

W części artystycznej wystąpili Natalia Jakobsze, Kornelia Niewiedział, Zuzanna Piątek oraz zespół flażoletowy w składzie: Marcin Badziak, Wiktoria Morysiak, Weronika Mikitowicz, Cezary Małecki, Natalia Smolarek i Laura Zastróżna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wronki.naszemiasto.pl Nasze Miasto