Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gm. Obrzycko. Uczcili pamięć pomordowanych w Lasach Kobylnickich

Magda Prętka
Magda Prętka
Mat. Piotra Gotowego
Młodzież z szamotulskiego koła WSPAK oddała hołd ofiarom II wojny światowej. Na dwóch mogiłach znajdujących się w Lasach Kobylnickich zapłonęły znicze

Upamiętnili pomordowanych w Lasach Kobylnickich

Członkowie i członkinie Wielkopolskiego Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej - koło w Szamotułach jak co roku w październiku wraz z opiekunem Piotrem Gotowym odwiedzili groby w Lasach Kobylnickich, by oddać należytą cześć ofiarom wojennej zawieruchy.

- Przez wiele lat na tablicach upamiętniających ofiary niemieckiego ludobójstwa w naszym powiecie widniała informacja o śmierci około 1100 ofiar. Jednak do dnia dzisiejszego wiadomo o personaliach 113 osób, które tutaj zginęły. Byli to głównie przedstawiciele inteligencji aresztowani przez Niemców na początku wojny, których przetrzymywano w więzieniu w Szamotułach. Jednak najprawdopodobniej ginęły tutaj również inne osoby np. Polacy osadzeni w więzieniu we Wronkach, a być może były zwożone w to miejsce ciała osób pomordowanych w innych miejscach np. z poznańskiego Fortu VII - mówił Dominik Dodolski prezes szamotulskiego koła WSPAK.

Młodzież z Szamotuł na obchodach 83. rocznicy powstania Pols...

Zaznaczał, że z uwagi na brak zachowanych źródeł, niezwykle trudne będzie ustalenie imion i nazwisk wszystkich pomordowanych i pochowanych w Lasach Kobylnickich.

- W styczniu 1944 roku specjalny niemiecki oddział wydobył ciała zamordowanych i spalił je w specjalnie przywiezionych w to miejsce piecach - przypominał Dodolski.

Egzekucje wykonano w listopadzie i grudniu 1939 roku

Liczbę ofiar oszacowano po wojnie jedynie na podstawie wagi ludzkich prochów zakopanych w lesie. Jak tłumaczy Piotr Gotowy - zeznania świadków oraz lista sporządzona przez Mariana Maniewskiego (powojenny naczelnik gminy wiejskiej w Szamotułach), odnoszą się tylko do wspomnianych 113 osób z szamotulskiego więzienia.

- Do egzekucji doszło w listopadzie i na początku grudnia 1939 roku. Polaków przewożono ciężarówkami do lasu w pobliżu Jaryszewa, prawdopodobnie sami musieli wykopać doły, do których potem wrzucono ich ciała. Zabito ich strzałem w tył głowy - opowiada Gotowy.

Gm. Obrzycko. Niezwykły cmentarz w lasach kobylnickich się k...

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto