MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Azbest - co dalej? Wronki „Kampania antyazbestowa”

Marek Lepszy
wronki.pl
Gmina Wronki przystąpiła do „Ogólnopolskiej kampanii informacyjno-edukacyjnej na rzecz usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest” organizowanej przez Federację „Gaja”.

Na potrzeby „Kampanii antyazbestowej” wydany został specjalny poradnik dla właścicieli i zarządców nieruchomości „Co z tym azbestem?” wraz z filmem na płycie CD o tym, jak bezpiecznie pozbyć się wyrobów azbestowych ze swojej posesji. Wspomniane materiały trafią wkrótce do sołtysów wronieckiej gminy oraz przewodniczącego Zarządu Osiedla Zamość. Bezpłatny poradnik (z płytą) można odebrać w Biurze Obsługi Interesanta Urzędu Miasta i Gminy we Wronkach.

Azbest jest zaliczany do substancji o udowodnionym działaniu rakotwórczym. Jego szkodliwość nie wynika z jego składu chemicznego – przyczyna szkodliwości tkwi we włóknistej strukturze. Włókna azbestu są najcieńszymi włóknami występującymi w przyrodzie; są praktycznie niezniszczalne, a ich kumulowanie się w płucach powoduje zwykle po kilkunastu latach pojawienie się chorób azbestozależnych: pylicy azbestowej, raka płuca, zmian opłucnowych, międzybłonniaka opłucnej. Zagrożenie ze strony azbestu jest przez ludzi bagatelizowane ze względu na mikroskopijną wielkość włókien (są niewidoczne dla ludzkiego oka) oraz długotrwały i utajony rozwój choroby. Pierwsze objawy mogą dać o sobie znać po dwudziestu, a nawet czterdziestu latach od pierwszego kontaktu z pyłem azbestowym. Po ujawnieniu się nowotwór rozwija się gwałtownie – od wystąpienia objawów do śmierci upływa nie więcej niż 2 lata.

Wyroby zawierające azbest można posiadać i wykorzystywać w sposób niestwarzający zagrożenia dla środowiska i zdrowia do 2032 r. Federacja Zielonych GAJA jest przekonana, że "Kampania antyazbestowa" przyspieszy proces usuwania i utylizacji wyrobów azbestowych w Polsce, dzięki czemu graniczny termin 2032 r. stanie się bardziej realny.

informacja wronki.pl, internet

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wronki.naszemiasto.pl Nasze Miasto