Jacek Czaplewski
Cracovia po raz pierwszy w historii zdobyła Totolotek Puchar Polski. Na stadionie Arena Lublin pokonała w finale obrońcę trofeum, Lechię Gdańsk 3:2 (2:2). Mecz rozciągnął się aż do dogrywki, w której decydujący cios zadał pomocnik Mateusz Wdowiak. Widowisko obejrzało około 3,5 tys. widzów. Za bramkami zasiedli kibice obu drużyn.

Finał Totolotek Pucharu Polski: Cracovia - Lechia 3:2
Cracovia w nagrodę za pierwsze trofeum otrzyma w sumie 6,15 mln złotych. Zagra też w I rundzie eliminacji Ligi Europy (rywal nieznany) i w Superpucharze Polski (z Legią Warszawa). Lechii na otarcie łez przysługuje 500 tys. złotych.

Najbliższe mecze Cracovii:
9 sierpnia - mecz o Superpuchar Polski z Legią Warszawa
22 lub 23 sierpnia - mecz 1. kolejki PKO Ekstraklasy
27 sierpnia - mecz I rundy el. Ligi Europy
29-31 sierpnia - mecz 2. kolejki PKO Ekstraklasy

Przed meczem trudno było wskazać faworyta. Cracovia wprawdzie wygrała pięć ostatnich meczów bezpośrednich, ale to Lechia broniła trofeum, a ekstraklasę zakończyła nie na siódmym, lecz na czwartym miejscu. O jej dzisiejszym zwycięstwie zadecydował duet, który dotąd niewiele znaczył. Ale o tym później.

To był niezwykle długi, atrakcyjny mecz. Mimo wysokiej stawki obie drużyny starały się grać do przodu. Lechia prezentowała przy tym twardy futbol. Jeszcze przed przerwą po kartce zarobili Jarosław Kubicki i Michał Nalepa.

Cracovia zaczęła lepiej, jednak nie wykorzystała okazji. To zemściło się w 21 minucie. Po wypieszczonej wrzutce od Żarko Udovicicia pod poprzeczkę trafił Omran Haydary. Obaj ci zawodnicy w tym sezonie nie pełnili w Lechii ważnych ról. Przez dyskwalifikacje i kontuzje Udovicić stracił niemal obie rundy. Z kolei Haydary jeszcze jesienią występował w 1 lidze (Olimpia Grudziądz), a wiosną był albo zmiennikiem, albo "jednym z wielu".

W drugiej połowie mecz był jeszcze bardziej otwarty. Zwłaszcza Cracovii zależało na zdobyciu bramki. I zasłużenie dopięła swego. W 65 minucie po wrzutce w polu karnym świetnie zachował się Pelle van Amersfoort. Holender przyjął na nogę, po czym uderzył nie do obrony - i mecz zaczął się od nowa. A wcale nie musiał. Krótko przed akcją van Amersfoorta sytuację na 2:0 zmarnował wprowadzony Conrado.

Ambitna Cracovia kwadrans przed końcem zdobyła drugą bramkę - tyle że nieprawidłową. Po dośrodkowaniu Mateusza Wdowiaka (również z lewej flanki) do siatki trafił nabiegający Cornel Rapa. Rumun zagrał jednak ręką, nim piłka odbiła się od jego klatki piersiowej i wpadła do siatki.

Sędzia Paweł Raczkowski cofnął gola dla Cracovii, ale problemy Lechii wcale się nie skończyły. W 79 minucie za głupi faul z murawy wyleciał Maloca, który miał już na koncie żółtą kartkę. Chorwat skazał drużynę na grę w osłabieniu do końca meczu.

Ten finał był wart czekania i nawet przeniesienia na kameralny obiekt. Lechia mimo utraty zawodnika ponownie wyszła na prowadzenie! Stało się tak po dograniu Conrado i strzale głową wprowadzonego Patryka Lipskiego. Pomocnik o nowej blond fryzurze sprezentował po nim cieszynkę dla rodziny Zwolińskich, która w tym tygodniu powiększyła się o córkę Gaię.

Oczywiście to nie był ostatni akcent tego szalonego meczu! Cracovia szybko doprowadziła do wyrównania oznaczającego dogrywkę. W polu karnym po kornerze nie pomylił się stoper David Jablonsky. On także trafił głową.

Dla Cracovii była to czwarta (!) dogrywka w tej edycji Pucharu Polski. Dla Lechii - druga. O zwycięstwie Cracovii zadecydował Mateusz Wdowiak. W drugiej połowie dogrywki skrzydłowy uderzył pod poprzeczkę, a kibice "Pasów" krzyknęli: Puchar jest nasz!

To pierwszy finał i triumf Cracovii w Pucharze Polski. Trener Michał Probierz triumfuje po raz drugi. Wcześniej, w 2010 roku wygrał razem z Jagiellonią Białystok.

Cracovia to zatem 5-krotny mistrz Polski i 1-krotny zdobywca Pucharu Polski. Dziś zdobyła trofeum po 72 latach posuchy!

Piłkarz meczu: Mateusz Wdowiak
Atrakcyjność meczu: 10/10