Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy uda się jeszcze w lipcu zorganizować triathlonowe zawody?

Wiktoria Poczekaj
Ominęło nas tak wiele tegorocznych imprez sportowych. Zdaje się, że mimo otaczających nas obostrzeń sanitarnych życie wraca powoli do dawnego toru. Pniewy robią wszystko, by stać się ponownie miejscem rozgrywania zawodów w triathlonie.

- Przed ośmioma laty Agata i Przemysław Błaszyk zwrócili się do mnie z propozycją organizacji triathlonu. Oboje mają za sobą przeszłość zawodniczą w tej dyscyplinie. Agata jest wychowanką MLUKS Triathlon Koło, a Przemek ukończył zawody Ironman w 2010 w Szczecinie - przypomina początki imprezy Damian Łęszczak dyrektor Ośrodka i Rekreacji w Pniewach.
W tamtym czasie organizatorom wydawało się, że to nowa karta w historii pniewskiego sportu. Jak się okazało zmagania multisportowców zostały już zorganizowane w 1993 roku w Zajączkowie. Ich inicjatorem był Eugeniusz Siminiak. Na starcie stanęło 7 zawodników, a zwycięzcą okazał się Jacek Flak – nauczyciel wychowania fizycznego z Opalenicy. Organizacja pierwszej edycji spotkała się z przychylnym odzewem w środowisku triathlonowym, co zaowocowało przyznaniem Gminie Pniewy przez Polski Związek Triathlonu organizacji Pucharu Polski Juniorów i eliminacji Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Współpraca z PZTri trwa do dnia dzisiejszego. Tegoroczna – VII edycja Triathlonu zaplanowana została na 5 lipca br. Po kolejnym etapie odmrażania gospodarki i sfer życia społecznego, OSIR Pniewy złożył wnioski do zarządców dróg, aby móc w sposób legalny i w zgodzie z limitami startujących, przeprowadzić zawody. Zawody, które będą inne niż wszystkie – ograniczona ilość startujących, obostrzone wymogi sanitarne, trudna sytuacja finansowa samorządów – to sprawia, że Koronny Triathlon Pniewy może przejść do historii jako wyjątkowy.

- W środowisku zawodniczym jest widoczny głód startów. Uruchomione warunkowo zapisy na pniewski triathlon trwały bardzo krótko, a limity wyczerpały się po kilku godzinach. Chęć powrotu na boiska i areny sportowe widać także w innych dyscyplinach. Jak tylko przepisy pozwalały nam uruchamiać obiekty w zarządzie OSIR Pniewy, tak to natychmiast czyniliśmy. Od 6 maja czynny był Orlik z bieżnią oraz boisko na Stadionie Miejskim, co prawda z bardzo małymi limitami osób korzystających, ale grafik boisk zewnętrznych bardzo szybko się zapełnił - tłumaczy Damian Łęszczak.
W kolejnych etapach możliwe było zwiększanie limitów korzystających. Na chwilę obecną udostępnione zostały hala sportowo-widowiskowa i sale gimnastyczne, a od 6 czerwca uruchomiona zostanie siłownia OSIR. Wszystkie te działania wychodzą na przeciw oczekiwaniom klubów sportowych działających na terenie Gminy Pniewy. Do hali w ograniczonym zakresie wrócił Red Dragons Pniewy, który zakończył rozgrywki ekstraklasy futsalu, pozostając w najwyższej klasie rozgrywkowej. Swoje treningi wznowili karatecy, sztangiści, piłkarze Akademii Reissa i PKS Orły Pniewy, tenisiści ziemni. Na Orlika i do hali wracają grupy komercyjne.
Niestety wszystkie grupy i zespoły nie mogą w pełni korzystać w pełni z zaplecza sanitarnego, poza WC. Wyłączone z użytku są szatnie, korzystający muszą dezynfekować ręce i swój sprzęt sportowy, a zarządca musi po każdej grupie odkażać boiska i sprzęty na nich się znajdujące.

- Pandemia Covid 19 sprawiła, że od połowy marca zamarło życie w obiektach sportowych. Powoli przystosowujemy się do nowej rzeczywistości, w której uczymy się żyć z wirusem. Trwają przygotowania do sezonu kąpielowego na 3 kąpieliskach. Jest ustalony z PSSE Szamotuły harmonogram poboru próbek wody z jezior, zabukowana obsada ratownicza - relacjonuje przygotowania Łęszczak.

Działające przy OSIR Stowarzyszenie Projekt Pniewy pozyskało z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu dotację w wysokości 13.000,00 na realizację zadania pod nazwą Od Seniora do Juniora. Projekt realizowany będzie w okresie lipiec-sierpień. Czekają w Pniewach również na rozstrzygnięcie kolejnego wniosku złożonego przez stowarzyszenie – tym razem do Narodowego Instytutu Wolności w Warszawie. W przypadku akceptacji projektu, zwiększona zostanie oferta letnia dla dzieci bez angażowania środków z budżetu gminy.
- Wybiegając dalej – jesienią panujemy powrót zawodów dla biegaczy. Odwołany z powodu pandemii Bieg Św Urszuli planujemy połączyć z X jubileuszowym Biegiem Papieskim i zakończyć Grand Prix w biegach. Jeżeli sytuacja pandemiczna będzie korzystna, do hali wróci PALFS. Starający się o licencję Dragoni zapewne wystąpią w ekstraklasie futsalu w sezonie 2020/2021. W jakim zakresie widowiska te będą dostępne dla publiczności pokaże czas - mówi z nadzieją Damian Łęszczak.

Tak wyglądało na imprezie w minionych latach:

Pniewy. Zawody triathlonowe nad brzegiem jeziora [ZDJĘCIA]

Triathlon w Pniewach. Znajdź siebie na fotach! [ZDJĘCIA CZ. II]

II Triathlon w Pniewach odbył się w minioną niedzielę

II Triathlon w Pniewach zakończył się wielkim sukcesem! [CZĘ...

II Triathlon w Pniewach odbył się w minioną niedzielę

Triathlon w Pniewach zakończył się wielkim sukcesem! [CZĘŚĆ DRUGA]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Konferencja prasowa po meczu Korona Kielce - Radomiak Radom 4:0

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czy uda się jeszcze w lipcu zorganizować triathlonowe zawody? - Szamotuły Nasze Miasto

Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto