Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gm. Ostroróg. Spacer po regionie śladami historii. Zapomniany świat w Dobrojewie [ZDJĘCIA]

RED
By stanąć z historią twarzą w twarz wcale nie trzeba wyjeżdżać daleko. Region szamotulski, w tym i gmina Ostroróg skrywają wiele pięknych obiektów, z których część - choć zapomniana - nadal snuje fantastyczne opowieści. Jedną z nich - dotyczącą dawnych zabudowań pałacowych w Dobrojewie - nasza Czytelniczka, Patrycja Kossmann już w roku ubiegłym uwieczniła na przepięknych fotografiach

Spacer po regionie śladami historii

Turystyka regionalna kryje w sobie ogromny potencjał. Stanowi też doskonałą okazję na ciekawe spędzenie wiosennych weekendów z historią w roli głównej. Spacer jej śladami pozwala nieustannie odkrywać na nowo to, co z pozoru doskonale znane. Właśnie dlatego wciąż skupia uwagę, inspiruje, skłania do refleksji, ale i poszerzania wiedzy na temat Małej Ojczyzny.

Pocztówki pochodzą z publikacji "Widoki Powiatu Szamotulskiego na starych pocztówkach 1898 - 1945"

Ostroróg i Duszniki na starych pocztówkach. Jak bardzo się z...

Zapomniany świat w Dobrojewie

W ubiegłym roku nasza Czytelniczka, Patrycja Kossmann zajrzała do wsi Dobrojewo w gminie Ostroróg. Nieprzypadkowo. Pokusiła się wówczas o uchwycenie w swoim obiektywie świata, którego już nie ma. Niegdyś mieścił się tu piękny pałac.

- Klasycystyczny pałac został zbudowany w 1784 r. dla Adama Kwileckiego herbu Szreniawa. Pałac spalił się w 1940 r. a w latach 1941- 42 został rozebrany przez hitlerowców. Z XVIII-wiecznego założenia pałacowego pozostały jedynie dwie piękne oficyny pałacowe, przebudowane w XIX w. W okresie międzywojennym Dobrojewo mogło się poszczycić jedną z najlepszych stadnin w Wielkopolsce. Gościł tu m. in. Wojciech Kossak - opowiadała pani Patrycja - Otoczenie pałacowe zrobiło na mnie duże wrażenie, zachowała się brama, resztki ogrodzenia, studnia oraz piękny park a także zabudowania folwarczne. Wszystkie budynki należą do Agencji Własności Rolnej, podobno maja wrócić do spadkobierców przedwojennych właścicieli. Oficyny stoją teraz puste, kiedyś mieściły się tam biura, przedszkole czy stołówka - skwitowała.

Chociaż po pięknym pałacu w Dobrojewie nie pozostał już żaden ślad, dawne zabudowania pałacowe i folwarczne nadal robią duże wrażenie. Są też dowodem na to, że historia wciąż jest tu żywa, wciąż inspiruje - również miłośników i miłośniczki fotografii.

- Mam nadzieję, że chociaż to, co pozostało odzyska swój dawny blask - skwitowała swoją ubiegłoroczną foto - wyprawę Patrycja Kossmann.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto