Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gm. Wronki. W świetlicy na Zamościu odbyły się warsztaty przyszłej strategii Puszczy Noteckiej

Julia Adamczak
Julia Adamczak
W czwartek 8 września w świetlicy na Osiedlu Zamość obyło się spotkanie dotyczące przyszłej strategii Lokalnej Grupy Działania "Puszcza Notecka"

Konsultacje Stowarzyszenia Puszczy Noteckiej

W warsztatach zorganizowanych przez LGD "Puszcza Notecka" wzięli udział m.in. przedstawiciele gminy, organizacji pozarządowych, sołectw, domu kultury, rady seniorów, młodzieżowej rady, lokalnych mediów a także mieszkańcy. Liczna frekwencja zaskoczyła nawet samych organizatorów!

Uczestnicy aktywnie włączyli się do dyskusji, a także pracowali nad zawężeniem mocnych i słabych stron oraz szans i zagrożeń w środowisku gminy Wronki.

Niebawem na podstawie wypracowanych wniosków powstanie analiza, dzięki której zostaną ustalone cele oraz narzędzia ich realizacji.

Spotkanie poprowadził Jan Wojciechowski, który na co dzień zajmuje się pozyskiwaniem funduszy i dotacji, a wraz z Magdaleną Urban i Stowarzyszeniem Puszczy Noteckiej obecnie tworzą nową strategię rozwoju do roku 2029.

- Razem z Magdaleną, z którą opracowujemy Strategię, stawiamy w centrum zainteresowania użytkownika końcowego zgodnie z nurtem human-centered design. Poprzednie dwie Strategie Puszczy Noteckiej nieco odbiegały od głównego nurtu inicjatywy LEADER, która od 1990 r. koncentruje się na wzmacnianiu jakości kapitału społecznego na obszarach wiejskich. Chcemy ten pierwotny charakter Strategii przywrócić, jednak już z nowymi wartościami - przedstawił Jan Wojciechowski

Zadanie warsztatowe

Zadanie jakie otrzymali uczestnicy polegało na wybraniu 8 najważniejszych (spośród 17) punktów w każdej z 4 kategorii analizy SWOT (tzn. mocne i słabe strony oraz szanse i zagrożenia). W kolejnym etapie należało swoje wybory okroić i zdecydować się tylko na 4 opcje, a później je przewartościować i uszeregować od najważniejszych, po te mniej.

Mocne i słabe strony oraz szanse i zagrożenia dla Wronek

Wiele osób jako mocną stronę miasta podało niski poziom bezrobocia oraz zaangażowanie firm lokalnych we współpracę ze stowarzyszeniami. Natomiast do słabych stron przypisano: brak ścieżek rowerowych, nieporządek i zaniedbanie przestrzeni publicznej oraz niewykorzystany potencjał Warty.

Jako szansę na rozwój wskazano m.in. powstanie funduszu lokalnego, który mógłby wypłacać małe granty (np. do 5 tys. zł) dla stowarzyszeń i sołectw na najpotrzebniejsze działania i wyposażenie świetlic. Zagrożeniem jakie pojawiło się parę razy jest niestabilność sytuacji jaka obecnie panuje w kraju.

Spostrzeżenia uczestników

Wszyscy obecni na spotkaniu doszli do wspólnego wniosku i zgłosili zapotrzebowanie na utworzenie skoordynowanego kalendarza imprez. Pozwoliłby on na uniknięcie kolidowania ze sobą imprez na terenie sąsiednich gmin. Wtedy mieszkańcy mogliby śmiało odwiedzać sąsiadów i korzystać z ich oferty kulturalnej.

- Nietuzinkowe spostrzeżenia płynęły często od (NIE)zwykłych mieszkańców. Cieszę się, że sprawiliśmy aby takie osoby doznały poczucia wpływu na swoją małą ojczyznę. Co istotne, zgodnie z nurtem strategii błękitnego oceanu udało nam się wypracować przynajmniej 2-3 pionierskie wartości do Strategii - mówił Jan Wojciechowski

Kto będzie mógł skorzystać z funduszy?

Organizacja może pozyskać fundusze w wysokość od 5/9 do nawet 11 mln złotych! A są to pieniądze przeznaczone dla stowarzyszeń, firm i osób chcących je założyć oraz gmin i powiatów.

Warsztaty odbyły się również w Chrzypsku Wielkim, Ostrorogu, Obrzycku, Obrowie, Kwilczu, Sierakowie i Międzychodzie.

- Po podsumowaniu uznaję cały cykl warsztatów w ośmiu gminach za niezwykle wartościowy. Co istotne jako jedyni w Wielkopolsce mieliśmy odwagę zrobić coś inaczej, czyli przyjść do odbiorców z wynikami badań, aby to oni mieli realny wpływ na wybór celów interwencji. Wszystkie inne Lokalne Grupy Działania zorganizowały takie spotkania na początku pisania swoich strategii. Jaką przyniesie to wartość merytoryczną? My wiemy to z doświadczenia, a Wy zobaczycie w finalnej wersji dokumentu - dodał Jan Wojciechowski

Łącznie w warsztatach przygotowanych przez Lokalną Grupę Działania "Puszcza Notecka" wzięło udział blisko 90 osób!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wronki.naszemiasto.pl Nasze Miasto