Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kaźmierz. Historia w gablotach i magicznej szafie zamknięta! [ZDJĘCIA]

Magda Prętka
Magda Prętka
Ekspozycja prezentująca losy kaźmierskich powstańców wielkopolskich oraz żołnierzy walczących na frontach II wojny światowej niebawem ma zostać udostępniona zwiedzającym

Mieszkańcy oraz mieszkanki Kaźmierza z dużą starannością i czułością zarazem pielęgnują pamięć o historii regionu, a także o ludziach, którzy ją tworzyli. Dowodem na to są m.in. działania podejmowane przez Grupę Miłośników Historii „Huzar”, która każdego roku zaprasza społeczność lokalną do odbycia niecodziennej podróży w czasie. Imprezy organizowane na dawnym dworcu kolejowym pozwalają na spotkanie z powstańcami wielkopolskimi, ludźmi żyjącymi w międzywojniu, a nawet z żołnierzami walczącymi na frontach II wojny światowej.

Ale pasjonatów i pasjonatek historii w Kaźmierzu jest znacznie więcej. O walecznych kaźmierzanach i kaźmierzankach pamiętają również dzieci i młodzież – uczniowie oraz uczennice miejscowej szkoły podstawowej. Duża w tym zasługa pedagogów oraz Izby Pamięci Narodowej, która do niedawna działała w placówce. Z uwagi na powiększającą się ekspozycję, a także chęć udostępnienia jej wszystkim mieszkańcom i mieszkankom, izba przeniesiona została do jednej z wyremontowanych sal znajdujących się na I piętrze pałacu w Kaźmierzu. Za zagospodarowanie pomieszczenia i organizację wystawy odpowiadają Magdalena Łyskanowska, Katarzyna Subsar i Julia Winiecka. Prace wciąż trwają.

- Warto wspomnieć, że Izba Pamięci Narodowej została uroczyście otwarta w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu w 1971 roku. Inicjatorem jej powstania był ówczesny zarząd Związku Bojowników o Wolność i Demokrację - koło w Kaźmierzu w skład, którego wchodzili: major rezerwy Franciszek Jaskuła, porucznik Franciszek Przybylski, pan Jan Gąska i pan Jan Michalik. Kontynuatorką ich działań oraz wieloletnią opiekunką izby była natomiast pani Urszula Kowzan, która przez wiele lat uczyła historii w naszej szkole. To właśnie ona zbierała kolejne eksponaty i archiwizowała pamiątki – opowiada Magdalena Łyskanowska.

Izbę, która na nowo organizowana jest w kaźmierskim pałacu, tworzą równego rodzaju dokumenty, odznaczenia, elementy umundurowania i uzbrojenia mieszkańców walczących zarówno w powstaniu wielkopolskim, jak i w II wojnie światowej. Wśród tych najciekawszych eksponatów warto wspomnieć o XIX – wiecznej mapie Kaźmierza z okresu zaborów, przekazanej przez miejscową bibliotekę, a także mapie, którą mjr Jaskuła posługiwał się podczas walk o Berlin.

Na ekspozycję w sumie składa się 5 dużych gablot, a także antyramy. Część wystawy - tematycznie poświęcona wojennej zawierusze - została podzielona na 3 okresy: walkę obronną we wrześniu 1939 roku, okupację hitlerowską, a także walkę zbrojną prowadzoną od 1942 do 1945 roku. Drugą część tworzą zaś pamiątki związane z powstaniem wielkopolskim.

- Oprócz tego, w pomieszczeniu izby znajduje się… magiczna szafa, a w niej 74 teczki z biogramami, dokumentami i zdjęciami powstańców oraz żołnierzy z Ziemi Kaźmierskiej. Teczki opracowane zostały przez panią Urszulę Kowzan i stanowią niezwykle bogaty materiał dotyczący losów naszych mieszkańców – podkreśla Łyskanowska.

Już wkrótce wszyscy mieszkańcy oraz mieszkanki Kaźmierza i okolic, będą mogli stanąć z niezwykłą historią twarzą w twarz. Izba Pamięci Narodowej, choć nieformalnie, stanie się swojego rodzaju regionalnym muzeum w skali mikro. Gdy tylko znany będzie termin jej otwarcia, niezwłocznie o tym poinformujemy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto