Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lasy Państwowe zapraszają. Zanocuj w lesie. Bushcraft i survival w Polsce ma coraz więcej zwolenników, także w Puszczy Noteckiej

Krzysztof Sobkowski
Krzysztof Sobkowski
Lasy Państwowe zapraszają. Zanocuj w lesie. Bushcraft i survival w Polsce ma coraz więcej zwolenników, także w Puszczy Noteckiej (zdjęcie ilustracyjne).
Lasy Państwowe zapraszają. Zanocuj w lesie. Bushcraft i survival w Polsce ma coraz więcej zwolenników, także w Puszczy Noteckiej (zdjęcie ilustracyjne). pixabay.com
Od początku maja w całym kraju ruszył nowy program Lasów Państwowych pod nazwą „Zanocuj w lesie”. Umożliwia on legalne biwakowanie w lasach, ale na terenach do tego wyznaczonych i pod pewnymi warunkami. Niemniej w każdym z 429 nadleśnictw w Polsce powstały specjalne obszary, w których miłośnicy spania pod gwiazdami mogą nocować bez żadnych przeszkód.

Bushcraft i survival to hobby, które w Polsce ma coraz więcej zwolenników. Szacuje się, że miłośników tych dziedzin w naszym kraju jest już około 40-50 tysięcy. A pandemia koronawirusa jeszcze bardziej spopularyzowała tę formę wypoczynku. Lasy Państwowe już pod koniec 2019 roku wyznaczyły – wówczas pilotażowo – miejsca do realizowania tej pasji. Takie obszary wyznaczono także na terenie Nadleśnictwa Sieraków oraz Nadleśnictwa Międzychód.

Przedszkolaki z Przedszkola nr 4 w Międzychodzie posadziły na przedszkolnym podwórku dwa klony - "Teodora" i "Bogdana" (29.04.2021).

Międzychód. Przedszkolaki z Przedszkola nr 4 w Międzychodzie...

Czym jest survival i bushcraft? O ile to pierwsze słowo jest dość popularne w przestrzeni publicznej i oznacza sztukę przetrwania w trudnych warunkach, o tyle bushcraft dla przeciętnego obywatela jest już pojęciem o wiele trudniejszym do rozszyfrowania. Zgodnie z branżowymi definicjami, to umiejętność życia w dzikim, naturalnym otoczeniu z wykorzystaniem technik survivalowych i tego, co człowiekowi daje natura. To nietypowe formy aktywności terenowej, nastawione na bliski kontakt z naturą, minimalizm, samowystarczalność i długie przebywanie w lesie. W skrócie: wchodzimy do lasu, zbieramy materiały na schronienie i budujemy je przy użyciu jednie noża, siekiery i piły; jeśli potrzebne są naczynia, to trzeba je sobie wystrugać; jeśli potrzebna jest woda, to trzeba ją pozyskać i uzdatnić; jeśli potrzeba jedzenia, to „dary runa leśnego” będą idealnym rozwiązaniem. Pasjonaci survivalu i bushcraftu nie pojawili się w Polsce nagle. Żyją i rozwijają swoje pasje od wielu lat. Tyle, że jeszcze do niedawna – w świetle obowiązujących przepisów prawa – robili to na jego granicy. Do niedawna bowiem noc w lesie można było spędzić jedynie w miejscu oficjalnie wyznaczonym do biwakowania. A to było po prostu sprzeczne z ideałami głoszonymi przez survivalowców i bushcrafterów, którzy podkreślają, że ich dewizą jest to, że mają sobie radzić w jak najbardziej dzikich terenach.

W Sierakowie trwa budowa przejścia podziemnego pod ulicą Poznańską, które ma połączyć zaplecze parkingowe oraz ośrodki wypoczynkowe z plażą miejską nad Jeziorem Jaroszewskim (28 i 29 kwietnia 2021).

Sieraków. Trwa budowa przejścia podziemnego pod ulicą Poznań...

Dlatego też Lasy Państwowe – najpierw pod koniec 2019 roku w formie rocznego programu pilotażowego w kilkunastu regionach w Polsce – udostępniły obszary, gdzie można było biwakować w dowolnym miejscu. Leśny Kompleks Promocyjny „Puszcza Notecka” to jeden z największych zwartych kompleksów leśnych w Europie. Nie sposób więc było pominąć ten teren w programie. Takie obszary wyznaczono więc także na terenie Nadleśnictwa Sieraków, Nadleśnictwa Międzychód, Nadleśnictwa Wronki i Nadleśnictwa Oborniki. W przypadku Sierakowa to obszar 1737 ha. W przypadku Międzychodu to obszar 1684 ha. Na terenie Nadleśnictwa Sieraków to teren okolic leśnictwa Gospódka i Czapliniec, na granicy z Nadleśnictwem Międzychód, powyżej Jeziora Barlin. Na terenie Nadleśnictwa Międzychód to z kolei obszar leśnictwa Leszczyny na północ od Krobielewka, na wschód od leśnictwa Nadziejewki i na zachód od leśnictwa Kraniec.

Co dalej z przywróceniem połączeń kolejowych do powiatu międzychodzkiego? Linia kolejowa 368 przez Ostroróg czy może przez Wronki? (zdjęcie ilustracyjne).

Region. Co dalej z przywróceniem połączeń kolejowych do powi...

- W okresie próbnym z tej formy wypoczynku w naszym nadleśnictwie skorzystało około 70 osób i nie odnotowaliśmy żadnych problemów – mówi Sławomir Kaczkowski, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Sieraków.

Na początku 2021 roku zrobiono to już we wszystkich nadleśnictwach w kraju. Na naszym terenie dokładnie w tych samych miejscach, co przed rokiem. Program działa od 1 maja. Ale trzeba spełnić kilka warunków, by z niego skorzystać. W jednym miejscu może nocować maksymalnie dziewięć osób i to nie dłużej niż przez dwie noce z rzędu. Wówczas nie trzeba zgłaszać tego w nadleśnictwie. Nocleg powyżej tych limitów podlega już zgłoszeniu mailowo na adres danego nadleśnictwa, nie później niż dwa dni robocze przed przyjazdem. Zgłoszenie wymaga mailowego potwierdzenia od nadleśnictwa. Rekomendowane jest używanie hamaka, płachty biwakowej, a w przypadku namiotu trzeba pamiętać, by nie uszkodzić runa leśnego i nie rozgarniać ściółki leśnej. W Puszczy Noteckiej nie wolno rozpalać ognisk i pozyskiwać do tego celu drewna. Na terenie Nadleśnictwa Sieraków i Międzychód można natomiast używać kuchenek gazowych. Co ważne – biwakujący zawsze muszą przywrócić miejsce swojego biwakowania do stanu wyjściowego, czyli przede wszystkim posprzątać po sobie. Szczegóły na stronach nadleśnictw.

LOMBARD 2021 #lombard4040 Marta Cugier - wokal Grzegorz Stróżniak - wokal, intr. klaw. Łukasz Kulczak - gitara Paweł Kosicki - bas, synth bas Bartek Krawczak - perkusja

Zespół LOMBARD: Mieszkają w Powiecie Międzychodzkim i w tym ...

Parkingi na terenie ośrodka wypoczynkowego w Mierzynie mają stać się parkingami płatnymi.

Gmina Międzychód. Parkingi na terenie ośrodka wypoczynkowego...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto