Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowy Dzień Kropki, czyli święto kreatywności. Jak świętować Dzień Kropki w szkole? O tym musi wiedzieć każdy nauczyciel

Magdalena Ignaciuk
Magdalena Ignaciuk
Dzień Kropki to okazja do odkrywania małych i większych talentów.
Dzień Kropki to okazja do odkrywania małych i większych talentów. freepik.com
Międzynarodowy Dzień Kropki (International Dot Day) obchodzimy 15 września. Choć często skupiamy się na kolorowych strojach w kropki, nie o strój tego dnia chodzi. To święto kreatywności, dzień, w którym skupiamy się na rozwoju swoich talentów, pasji. Tego dnia nauczyciele angażują dzieci w zajęcia, które pomogą im odkryć mocne strony i dadzą im odwagę, by powiedzieć o tym światu. Jak Międzynarodowy Dzień Kropki świętowany jest w Polsce?

Spis treści

Historia Dnia Kropki

Początek tej historii ma miejsce w 2003 roku, kiedy to do amerykańskich księgarni trafiła książka pt. „Kropka”. To historia Vashti, która na lekcji plastyki dochodzi do wniosku, że niczego nie potrafi. Wszystkie dzieci stworzyły piękne prace, a ona jedna nie potrafiła wymyślić nic interesującego. Z pomocą przyszła nauczycielka, która zachęciła ją do działania: Postaw tu kropkę i zobaczymy, co się stanie.

Wyświetl ten post na Instagramie<br><br><br>
Post udostępniony przez Kreatywny nauczyciel z pasją ✨️ przedszkole ✨️ (@margolanka)

I z tą jedną kropką wszystko się zmieniło. To początek drogi Vashti. Dzięki nauczycielce dziewczynka rozpoczęła piękną podróż w poszukiwaniu swoich talentów. Słowa nauczycielki pomogły dziewczynce przełamać się i postawić tę pierwszą kropkę.

Od tamtej pory kropka z opowiadania Petera H. Reynoldsa stała się symbolem kreatywności i inspirowania, a Międzynarodowy Dzień Kropki świętowany jest w szkołach i przedszkolach na całym świecie.

W każdym z nas jest talent

Międzynarodowy Dzień Kropki to okazja do rozmowy o talentach i umiejętnościach. To czas, w którym możemy skupić się na małych i dużych umiejętnościach naszych dzieci. Zwróćmy uwagę na to, że w każdym drzemie jakiś talent. Szkoły są pełne nieśmiałych, niepewnych siebie i zagubionych dzieci.

Często z ust młodych ludzi słyszymy: Jestem do niczego, nic nie potrafię, niczego nie umiem zrobić dobrze.

Nie pozwólmy na to, by dzieci w to uwierzyły. Niech Międzynarodowy Dzień Kropki będzie dniem zmiany. Dniem, w którym skupimy się na rzeczach, w których nas uczniowie są dobrzy, a także na tym, by mogli odnaleźć rzeczy, które polubią, których wykonywanie będzie sprawiało im radość.

– Zaczęliśmy od rozmowy o tym, czym są talenty. Dzieciaki podawały przykłady dziedzin życia, w których można się takowym talentem popisać (nie wszystkie były standardowe, okazało się bowiem, że można być uzdolnionym np. w spaniu do popołudnia ) - opisywała Dzień Kropki w swojej klasie, Joanna Krzemińska, autorka bloga Zakręcony Belfer.

Jak świętować Dzień Kropki w szkole?

Pomysłów na obchodzenie Międzynarodowego Dnia Kropki w szkołach jest w sieci naprawdę wiele. W święto kreatywności pozwólmy również nauczycielom na kreatywność i znalezienie swojego pomysłu na przeprowadzenie lekcji tego dnia.

Zwróćmy jednak uwagę na to, by uświadomić dzieciom, jakie istnieją na świecie talenty. Niech i oni opowiedzą o utalentowanych ludziach, których znają, historiach, które słyszeli. Pozwólmy dzieciom zaprezentować swoje umiejętności. Doceńmy ich tego dnia, niech będzie to wesoły czas, w którym każdy będzie mógł poczuć się wyróżniony i ważny.

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wronki.naszemiasto.pl Nasze Miasto