Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pniewskie obchody związane ze Świętą Patronką Miasta

Wiktoria Poczekaj
W Pniewach 2020 rok będzie szczególnym. Losy miasta są ściśle związaną z postacią Patronki Miasta, Św. Urszulą Ledóchowską. Św. Urszula nie tylko założyła dom klasztorny w Pniewach, który od wielu lat stanowi centrum urszulańskiej działalności.

Św. Urszula została jeszcze za życia ogłoszona Honorowym Obywatelem Miasta Pniewy. Miało to miejsce w 1937 roku, na dwa lata przed śmiercią wielkiej patriotki. W 1989 roku do Pniew z Rzymu sprowadzono jej doczesne szczątki, które w pniewskim sanktuarium otaczane są kultem.
W dniu 28 maja 2016 roku, na mocy promulgowanego uroczyście przez Radę Miejską dekretu Stolicy Apostolskiej, św. Urszula została ogłoszona Patronką Miasta Pniewy. Przygotowania do tego wielkiego wydarzenia trwały prawie rok. Obchody Roku Jubileuszowego z okazji 150. rocznicy urodzin św. Urszuli, które rozpoczęły się 17 kwietnia 2015 roku wzniosłą uroczystością w Pniewach, stały się dla mieszkańców Pniew bezpośrednim bodźcem do podjęcia formalnych starań o patronat św. Urszuli nad miastem. Pierwszą uchwałę w sprawie takiego wyboru Rada Miejska powzięła 25 czerwca 2015 roku. Prośba skierowana do Stolicy Świętej 4 stycznia 2016 została zatwierdzona w dniu 21 marca 2016 roku. W tym roku kolejne rocznicowe obchody.
Obchody 100. rocznicy nabycia posiadłości w Pniewach, która stała się kolebką domu macierzystego Zgromadzenia Sióstr Urszulanek SJK, były pierwszym wielkim wydarzeniem w ciągu obchodów setnej rocznicy założenia Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Gorejącego, którego Dom Macierzysty mieści się w Pniewach. Święta Urszula datowała zakup willi Hugona Rabigera w Lubocześnicy pod Pniewami na dzień 11 lutego 1920 roku. W domu macierzystym dzień 11 lutego, który św. Jan Paweł II w 1993 roku ustanowił Światowym Dniem Chorego, tradycyjnie obchodzony jest razem z osobami starszymi i chorymi – Mszą św. i wspólnym posiłkiem. Tak i w tym roku. Do kaplicy na godz. 11.00 przyszło nadzwyczaj dużo osób, także również jadalnia w Domu św. Jana Pawła II później zapełniła się gośćmi po brzegi – czyli około 180 miejsc… Świętowanie dnia setnej rocznicy odbywało się z sąsiadami i przyjaciółmi Sanktuarium z Lubocześnicy i Pniew. Wieczorem na godz. 20.00 odbyło się modlitewne czuwanie w kaplicy przygotowane przez s. Bogusławę Belok. To jednak nie koniec rocznicowych obchodów. Najpierw centralne obchody, celebrowane w dzień liturgicznego wspomnienia świętej, czyli 29 maja. Władze miasta, odpust związany z Dniem Patronki, zamierzają świętować wraz z trzydziestą rocznicą istnienia samorządów. 27 maja odbędzie się uroczysta sesja połączona z wręczeniem tegorocznej nagrody sportowej i kulturalnej. 20 czerwca stulecie istnienia będzie obchodziła urszulańska szkoła. Nazajutrz po tym wydarzeniu w Łazienkach odbędzie się rodzinne gotowanie z Makłowiczem. Najpewniej w tym samym czasie odbywać się będzie w Pniewach synod biskupów skandynawskich. W wakacje, w rocznicę przyjazdu świętej do Pniew zaplanowano inscenizację. Św. Urszula patronować będzie też wrześniowemu piknikowi szkolnemu. To będzie rok wieku wydarzeń związanych z Patronką Pniew.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto