Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pniewy. Niezwykle ciekawa pasja Dominika [ZDJĘCIA]

Wiktoria Poczekaj
W oknie wystawowy sklepu zabawkowego pojawiła się w minionym tygodniu olbrzymia makieta. Podchodząc bliżej można było dostrzec miniaturową wioskę Hobbitów. Każdy detal oddany z dokładnością i wyjątkową pieczołowitością. Jej twórcą jest Dominik Przewoźny.

Jak później się okazało, przygotowanie makiety zajęło Dominikowi blisko cztery lata. Każdą z figurek musiał pomalować samodzielnie, dbając o każdy szczegół. Podstawą konstrukcji był styrodur pozwalający na utworzenie odpowiedniej powierzchni. Do tego młody twórca użył specjalistycznych mas, choćby tych, które tak doskonale imitujuą płynącą wodę czy ziemię. Czasem trzeba było sięgać po samodzielne innowacje. Trzcina wykonana ze szczotki malarskiej również prezentuje się okazale. Po wykonaniu makiety Dominik długo nie zastanawiał się dalej. Obecnie w najlepsze trwają już prace nad przygotowaniem kolejnej makiety. Postaci stylizowane będą na antyczne wojska Greków Bakteryjskich.
Jego zamiłowanie do historii zrodziło się kilka lat temu. Wzorem starszego brata zaangażował się w udział w wydarzeniach rekonstrukcji historycznej. Wtedy były to wydarzenia z XX wiekiem. Z czasem jednak Dominik Przewoźny zainteresował się inną epoką. Ciekawił go czas średniowiecza, a szczególnie IX-XÎ wiek. Grupy rekonstrukcji historycznej odtwarzając tę epokę akcent kłada nie tylko na bitwy, ale również na elementy życia codziennego (rzemiosło, handel, itp.) Jest członkiem grupy Jantar z Woli Jabłońskiej koło Nowego Tomyśla. Swoją pasją dzielą się podczas wielu wydarzeń organizowanych w całej Polsce. Do takich chwil trzeba z niezwykłą starannością przygotować, dbając by jak najlepiej stroje i ekwipunek oddawały ducha epoki. Ma swój miecz. To replika zrobiona na podstawie mieczy dawnego Bizancjum, wzór oparty na znaleziskach podczas wykopalisk, czy śladów w ikonografii. Miecz celowo jest stępione, by zapewnić bezpieczeństwo podczas prezentowanych bitew i walk. Do tego na stanie woja jest hełm. Ten pochodzi z terenów obecnego Kaukazu. Ma często używany motyw chrześcijański. Okalający hełm żelazny oplot jednocześnie zapewnia bezpieczeństwo ale i gwarantuje dość sporą widoczność. Stroje wytwarzane są z wełny i lnu. Używa się też tkanin jedwabnych, ręcznie tkanych. Tu również pomocą w ich odtworzeniu służy ikonografia.
Dominik Przewoźny przekonany jest o tym, że obecna makieta wymagać będzie jeszcze większego nakładu czasu. By odtworzyć bitwę konieczne będzie użycie większej liczby malutkich figurek. Nim powstanie choćby jedna figurka, trzeba ją poskładać niekiedy nawet z kilkunastu elementów. Pomalować etapami. Po wyschnięciu jednej warstwy nanosi się kolejne, choćby z pasami na umundurowaniu. A to wszystko dzieje się na figurce mającej 28mm. Ten ogrom pracy nie przeraża Dominika, lubi to robić. Ta pasja wymaga cierpliwości, jednocześnie potrafi niesamowicie uspokoić i wyciszyć po trudach dnia. Czasem, gdy go praca wciągnie potrafi malować 2-3 dni bez przerwy
- Dobra lampka na biurku to podstawa, małe pędzelki i jestem gotowy do pracy. Uwaga ta pasja niesamowicie wciąga - mówi Dominik Przewoźny.
Dominik potrafiłby o swej pasji opowiadać niezwykle ciekawie długimi godzinami. Jego opowieść pełna historycznych ciekawostek i rzetelnej wiedzy wciąga nie pozostawiając słuchacza obojętnym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto