Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat szamotulski. Krew i osocze ozdrowieńców są teraz na wagę złota!

Magda Prętka
Magda Prętka
Archiwum Nasze Miasto / zdjęcie ilustracyjne
W dniach 22 - 26 listopada obchodzimy Dni Honorowego Krwiodawstwa. Szpital w Szamotułach dziękuje wszystkim osobom, które dzielą się życiodajnym płynem. Równocześnie apeluje do dawców i ozdrowieńców - krew oraz osocze są teraz na wagę złota!

Super bohaterowie i super bohaterki bez peleryn

W roku ubiegłym blisko 600 tys. Polek i Polaków postanowiło honorowo oddać krew. Przez wzgląd na wartość krwiodawstwa zwykliśmy nazywać ich super bohaterami oraz super bohaterkami bez peleryn. W istocie trudno przecenić rolę, jaką odgrywają w szeroko rozumianym systemie lecznictwa. Doceniając to zaangażowanie, szpital w Szamotułach nie kryje wdzięczności wobec wszystkich osób, które cyklicznie dzielą się życiodajnym płynem. Równocześnie apeluje jednak do mieszkańców i mieszkanek, by nadal zasilali banki krwi - ta w trudnym okresie pandemii koronawirusa jest na wagę złota.

- Pandemia sprawiła, że zapasy są bardzo ograniczone, a zapotrzebowanie nie spada - komentuje Michał Wasilewski, rzecznik prasowy szpitala w Szamotułach.

Oddaj krew - podziel się dobrem

Wszystkie osoby, które zdecydują się oddać krew w szamotulskiej stacji krwiodawstwa (główny budynek szpitala) nie muszą obawiać się o swoje bezpieczeństwo. Zostaną wyposażeni w środki ochrony osobistej, z myślą o nich uruchomiono też dodatkowe wejście, zlokalizowane naprzeciwko budynku C (poradnie specjalistyczne). Dostępne jest ono dla dawców i dawczyń w godzinach 7.00 - 10.00.

Krew mogą oddawać osoby w wieku od 18 do 65 lat, zdrowe i cieszące się dobrym samopoczuciem. Przed wizytą w szpitalu należy jednak koniecznie skontaktować się ze stacją krwiodawstwa pod nr tel. 61 29 26 509.

Apel do ozdrowieńców

Michał Wasilewski podkreśla, że apel dotyczący zasilania banków krwi skierowany jest także do ozdrowieńców. Ich osocze jest teraz niezwykle pożądane, gdyż pomaga w leczeniu osób z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami COVID-19. Przekonali się o tym już mieszkańcy i mieszkanki powiatu szamotulskiego, którzy po zakażeniu koronawirusem w ciężkim stanie trafili m.in. do szpitala specjalistycznego w Poznaniu. Dzięki osoczu ozdrowieńców powoli wracają lub wrócili już do zdrowia.

Aby oddać osocze należy skontaktować się z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu (kontakt w godzinach 7.30 - 14.30 tel. 61 886 33 54 / e-mail: [email protected]). Podczas rozmowy telefonicznej zostanie dokonana wstępna kwalifikacja i ustalenie dogodnego terminu oraz miejsca pobrania. Osocze mogą oddać osoby:

  • zdrowe po przechorowaniu COVID-19 lub osoby po zakażeniu SARS-CoV 2 z wytworzonymi przeciwciałami, u których minęło co najmniej 14 dni od ostatniego ujemnego wyniku badania pod kątem zakażenia;
  • osoby po zakażeniu SARS-CoV 2, które przeszły zakażenie i minęło co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów lub zakończenia izolacji;
  • osoby, u których stwierdzono przeciwciała anty-SARS-CoV 2, nigdy nie miały objawów COVID-19, u których minęło co najmniej 14 dni od wyniku badania potwierdzającego obecność przeciwciał;
  • w wieku 18-60 lat;
  • nie otrzymały w przeszłości transfuzji krwi lub jej składników.
od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto