Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rok 2022 w powiecie szamotulskim. Wyróżniliśmy 12 wydarzeń, inicjatyw, osobowości

Magda Prętka
Magda Prętka
Jaki był rok 2022 w powiecie szamotulskim? Przygotowaliśmy subiektywne podsumowanie, w ramach którego przyznaliśmy 12 tytułów wyróżniającym się postaciom i wydarzeniom minionych miesięcy

Rok 2022 w powiecie szamotulskim

Zdawałoby się, że po pandemii nie wydarzy się już nic gorszego. Nic poza wojną. Nie tylko w życiu powiatu szamotulskiego rok 2022 zapisał się jako rok niepokojów, ludzkich tragedii, ale i wielkiej życzliwości, jaka odezwała się w polskim narodzie. To był rok społeczników i społeczniczek, ludzi odważnych, ludzi potrafiących bezinteresownie pomagać.

Równocześnie był rokiem wielu wyzwań. Kryzys gospodarczy, wzrost cen produktów i usług spowodował uszczuplenie portfeli, samorządy musiały mierzyć się z kolejnymi problemami. 2022 nie był zatem wcale łatwiejszym od tych pandemicznych.

Paradoksalnie jednak, w ciągu minionych 12 miesięcy, w powiecie szamotulskim wydarzyło się sporo dobrego – od ciekawych akcji społecznych począwszy, przez inwestycje, na powrocie dużych imprez kulturalnych i sportowych kończąc. Niemniej, 2022’ żegnaliśmy z pewną ulgą, po raz kolejny życząc sobie przede wszystkim zdrowia.

Podsumowując go dokonaliśmy subiektywnego zestawienia najciekawszych wydarzeń oraz inicjatyw, wyróżniając przy tym osoby nietuzinkowe, które – naszym zdaniem – kształtowały życie społeczne małych ojczyzn. Przyznaliśmy 12 tytułów, koncentrując się tym razem przede wszystkim na pozytywach, choć i tzw. pstryczka w nos nie zabrakło.

Inwestycja roku

To była jedna z najbardziej oczekiwanych inwestycji w regionie od wielu lat. Droga do jej realizacji nie należała jednak do łatwych - głównie z powodu braku wystarczających środków finansowych. Starania zmierzające do budowy obwodnicy Wronek Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Powiat Szamotulski, a także Miasto i Gmina Wronki podjęli już ponad 10 lat temu, ale na realne działania trzeba było poczekać.

Prace budowlane ostatecznie rozpoczęły się w kwietniu 2020 roku i trwały dokładnie 777 dni. 6 lipca 2022’ po południu obwodnicą Wronek przejechały pierwsze samochody. Chwila w istocie była historyczna!

Przedsięwzięcie pochłonęło 81 mln zł. Realizujący je Samorząd Województwa Wielkopolskiego pozyskał na ten cel wsparcie zewnętrzne w wysokości blisko 66 mln zł.

Rozczarowanie roku

Do końca wierzyliśmy, że szamotulską pływalnię uda się uchronić przed czasowym „przymknięciem”. Niestety, nadzieje tym razem okazały się złudne. Choć na decyzji w tej sprawie zaważyły przede wszystkim czynniki zewnętrze (rosnące koszty energii cieplnej), trudno nie kryć rozczarowania. Wszak kryty basen, to szczególne miejsce na mapie Szamotuł – miejsce z wyjątkowym klimatem i ludźmi.

Czy można było zrobić dla niego coś więcej? Być może tak, gdyby inwestycje przeprowadzone zostały na obiekcie wcześnie. Dziś możemy tylko gdybać, trzymać kciuki za prace w kolejnych miesiącach i czekać na ponowne otwarcie we wrześniu.

Kontrowersja roku

Pod koniec listopada br. mieszkańcy i mieszkanki Szamotuł po raz pierwszy od ponad roku mogli znów zobaczyć Rynek bez ciężkiego sprzętu i ekipy robotników. Rynek nierozkopany, lecz już zrewitalizowany.

Zdania co do efektów przebudowy są podzielone. Jedni chwalą nowe centrum miasta za estetykę, inni krytykują za zbyt małą ilość zieleni i jej formę, czy niewłaściwy sposób wytyczenia miejsc parkingowych, z których wyjazd jest utrudniony. Kierowcy narzekają na strefę zamieszkania, piesi także. A może do zmian na Rynku trzeba się tylko przyzwyczaić?

Wydarzenie kulturalne roku

5 czerwca 2022 roku, po 2 latach przerwy spowodowanej pandemią, Uliczny Festiwal Osobliwości w wielkim stylu powrócił do Szamotuł. Mimo obaw organizatora, zmiana jego lokalizacji okazała się strzałem w dziesiątkę! Ponad 40 nietuzinkowych artystów i artystek z całego świata stworzyło w Parku Zamkowym oraz na terenie pobliskiego Muzeum Zamek Górków 26 niezwykłych aktów.

Po raz pierwszy w historii UFO pokusiły się o to również szamotulanki, które wcielając się w dawnych drukarzy przypominały o historii miasta i jego tradycjach. Popisy teatralne i muzyczne w nieco inny sposób prezentujące sztukę uliczną, postawiły kropkę nad i.

Ósme lądowanie UFO w Szamotułach wspominać będziemy bardzo długo - z wdzięcznością i wzruszeniem zarazem, a Szamotulskiemu Ośrodkowi Kultury chylimy czoła za organizację.

Muzyczna „domówka” roku

Najmniejsze koncerty świata na stałe wpisały się już w życie codzienne Moniki i Łukasza Janców z Obrzycka. Ich domowy salon cyklicznie zamienia się w mikro scenę, na której goszczą utalentowani artyści i artystki z całej Polski.

Współpraca z Agencją Koncertową Borówka Music w ubiegłym roku zaowocowała kilkunastoma świetnymi koncertami z udziałem mieszkańców i mieszkanek niemal całego powiatu szamotulskiego. Bo klimat „Jancowa” przyciąga jak magnes. Kto raz w nim zagości, wracać będzie zawsze – dla wyjątkowej muzyki, ale i dla wyjątkowych gospodarzy.

Tytuł „domówki roku” przyznajemy zatem ciekawej inicjatywie promującej kulturę, integrację i… pocztę pantoflową. To za jej pośrednictwie i do nas wieść o „Jancowie” dotarła.

Debiut roku

Serce Szamotuł skradli dość szybko. Niemal w ułamku sekundy wypełnili je wyjątkowym smakiem i aromatem, które stały się nową wizytówką miasta. Zamiłowaniem do kawy skutecznie zarażają swoich klientów oraz klientki przekonując, że jej parzenie w istocie jest sztuką. Choć Zao Coffee – autorska palarnia kawy Sary i Mikołaja Rakowskich, dopiero od niespełna roku wpisuje się w życie codzienne Szamotuł, dziś trudno byłoby wyobrazić sobie ulicę Wroniecką pozbawianą zapachu palonych ziaren.

Swój biznes zbudowali na pasji, którą z przyjemnością się dzielą, promując przy tym to, co lokalne. Ich sztandarowa „Szamotulanka” z motywem graficznym kobiety w stroju ludowym, króluje już w wielu domach, a wieść o rzemieślniczej palarni z Grodu Halszki obiegła przynajmniej połowę Wielkopolski.

To tu się urodzili, tu dorastali i to tu – powróciwszy po latach z Anglii – zapragnęli spełnić życiowe marzenie. Debiut na lokalnym rynku był trudny, ale jakże owocny! Wszak kawa to owoc!

Serce roku

Ten tytuł przyznajemy wszystkim osobom biorącym udział w organizacji pomocy dla ogarniętej wojną Ukrainy. Tym, którzy inicjowali zbiórki niezbędnych produktów i żywności, wyjeżdżali z transportami na granicę i poza nią. Tym organizującym miejsca noclegowe, magazyny, kursy nauki języka polskiego.

Ale powiat szamotulski wspierał obywateli i obywatelki Ukrainy również poprzez koncerty, imprezy, warsztaty integracyjne (tu warto wspomnieć ciekawy projekt Fundacji Varietae i warsztaty kulinarne dwóch kultur) czy inne działania o charakterze społeczno - dobroczynnym. Nie pozostał obojętny.

Wyczyn roku

Kibicowaliśmy jej najpierw w zaciętej walce z kilogramami, a potem ze zniecierpliwieniem odliczaliśmy dni do wielkiego startu. 25 czerwca 2022 roku stanęła na Helu, by wyruszyć w samotną podróż rowerową dookoła Polski.

Choć Beacie Szymkowiak nie udało się zrealizować zamierzonego celu, jakim było pokonanie 3333 kilometrów w ciągu 25 dni, wynik blisko 3000 kilometrów nie tylko dla niej, ale i dla nas stał się powodem do wielkiej dumy. Beata zawsze podkreślała, że w regionie są osoby, które z pewnością pokusiły się o większy wyczyn. Ale w tym projekcie nie o bicie rekordów chodziło, lecz pokonanie samej siebie.

Beata dowiodła, że warto spełniać marzenia i stawiać przed sobą wyzwania – że warto o siebie powalczyć, a przy okazji zrobić coś dobrego dla drugiego człowieka. Zbiórka dobroczynna, która towarzyszyła wyprawie rowerowej zakończyła się niemałym sukcesem.

Projekt roku

„SzamoDZIELNE” to projekt, o którym należy mówić głośno, z nieskrywaną dumą i uznaniem zarazem. Zainicjowany i przygotowany przez grupę nauczycielek z Zespołu Szkół Specjalnych im. Jana Brzechwy w Szamotułach: Natalię Derę, Aleksandrę Piątkowską, Katarzynę Cichą, Katarzynę Judek i Katarzynę Małych-Siemieniak, przy wsparciu dyrektorki placówki Natalii Sobczak, pełni przede wszystkim  rolę edukacyjną.

To zbiór opowiadań o 23 wyjątkowych szamotulankach oraz kobietach związanych z innymi miejscowościami w powiecie szamotulskim, które zmieniły świat – nie tylko ten lokalny. Prowadziły szeroką działalność społeczną i kulturalną, pielęgnowały i promowały tradycje lokalne (w tym rodzimy folklor), działały na rzecz kobiet, organizowały tajne nauczanie, pisały, leczyły, stawały w obronie osób słabszych, a przede wszystkim - nigdy nie były bierne, nigdy nie milczały.

Ich historie, okraszone plakatami – portretami wykonanymi przez dzieci oraz młodzież z Brzechwy, wydane zostały w formie książki. Publikację dopełniają filmiki przygotowane przez współczesne kobiety związane z Ziemią Szamotulską, które przeczytały i nagrały teksty z książki.

Historia roku

Choć wydarzyła się w 2022’, Sparta Szamotuły nieprzerwanie pisze ją już od ponad 100 lat! To historia pełna dumy, pasji, miłości do piłki nożnej, a przede wszystkim historia wielu pokoleń mieszkańców – zawodników, działaczy oraz kibiców, kultywujących tradycje sportowe miasta i regionu.

Mimo że w dziejach Sparty nie brakowało momentów trudnych i prawdziwych kryzysów, klub przetrwał stulecie, by z radością świętować zacny jubileusz. Jest ważną częścią historii Szamotuł - budującą tożsamość lokalną, rozwijającą pasje, krzewiącą zamiłowanie do piłki. Jest naszą sportową rodziną.

Sportowiec roku

Sandra Jankowiak z Szamotuł jest dowodem na to, że stwierdzenie „do trzech razy sztuka” wcale nie jest wytartym frazesem. Kiedy w 2021’ po raz trzeci wróciła do żeglarstwa (klasa 49er), byliśmy pewni, że dokona rzeczy niebywałych. I tak w istocie się stało.

Rok 2022 dowiódł zaś, że w pełni zasługuje na miano nadziei olimpijskiej. Wraz z Olą Melzacką odważnie wystartowała w Mistrzostwach Świata, plasując się ostatecznie tuż poza podium – na miejscu IV. Wciąż pękamy z dumy!

Wydarzenie sportowe roku

Ośrodek Jeździecki Baborówko z przytupem zamknął kalendarz sportowy, debiutując w organizacji pierwszych międzynarodowych zawodów w powożeniu zaprzęgami. Baborówko Driving Show okazało się kapitalną imprezą, która połączyła tradycję z szalenie widowiskową i pełną emocji rywalizacją.

Utytułowani zawodnicy z całej Europy zadziwiali publiczność popisem precyzji, zręczności i szybkości m.in. podczas maratonu złożonego z 8 przeszkód. Nowe wydarzenie w Baborówku spotkało się z dużym uznaniem kibiców, którzy i tym razem pokusili się o gorący doping. Było ciekawie, było wspaniale!

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto