Segregowanie odpadów nadal problemem?

Marek Lepszy
Segregowanie śmieci ? Czy nie pora skończyć ze złymi nawykami ?
Segregowanie śmieci ? Czy nie pora skończyć ze złymi nawykami ? Teresa Lepsza
Przechodząc obok miejsc zbierania odpadów wtórnych takich jak na ul. Orzechowej we Wronkach niejeden przechodzień może odnieść wrażenie, że segregowanie odpadów to nadal spore wyzwanie . Wita go tu widok wszelkich domowych rupieci i innych nadbagaży wyrzucanych z domowych gospodarstw

Mieszkańcy nie tylko tej ulicy ale też pobliskich, którzy codziennie udają się do osiedlowego sklepu na ulicy Orzechowej zwracają uwagę, iż taki stan rzeczy trwa od kilku lat. Obok powstał plac zabaw dla dzieci i znajduje się boisko do gry w koszykówkę. Wszyscy doskonale znają nowy system gospodarowania odpadami obowiązujący od 1 lipca 2013 r.

Zasada prawidłowego segregowania odpadów, która polega na tym, by z wszystkich odpadów powstających w gospodarstwie domowym wyselekcjonować: plastik, metal, makulaturę, szkło i odpady zielone są czytelne dla większości.

- Dlaczego więc stoją nadal kontenery na odpady wtórne a rozsypane szkło wokół jest stałym elementem dekoracyjnym ? – pytają mieszkańcy i dodają - Ludzie przywożą samochodami co tylko im zbędne, nawet telewizory, meble.

Zgodnie z ulotką informacyjną materiały wielkogabarytowe, opony, gruz powinny być dostarczone w ramach opłaty do PSZOK na terenie Przedsiębiorstwa Komunalnego we Wronkach. Kwestie, te mają się jednak nijak do rzeczywistości ... Przyzwyczajenie jest drugą naturą człowieka jak mówi powiedzenie a okazja …. czyni bałaganiarzy. Może już czas przestać pomagać w dalszym utrwalaniu złych nawyków?

W związku z wątpliwościami poprosiliśmy o informacje Pana Artura Hibnera, inspektora ds. komunikacji społecznej w UMiG Wronki.

- Czy przewidziana jest zmiana opłat za wywóz śmieci jeśli rodzina liczy powyżej czterech osób?

Taka zmiana obowiązuje już od 1 listopada 2013 r. Odpowiedzialność mieszkańców Gminy, widoczna w dużej skali wpłat za wywiezione śmieci, pozwoliła podjąć uchwałę obniżającą opłaty za odbiór odpadów zbieranych selektywnie dla licznych rodzin. Jeżeli warunki na to pozwolą, to burmistrz Mirosław Wieczór przedstawi Radzie Miasta i Gminy Wronki kolejny projekt obniżenia stawek.

- Na ile gospodarstwa domowe wywiązują się terminowo z opłat, jak duże zaległości?
Opłaty są uiszczane przez około 80 procent mieszkańców, którzy złożyli deklaracje. Obecnie zaległości wynoszą 54 tys. zł. Wystawionych jest 600 upomnień.

-Czy sprawdza się i jest przestrzegane segregowanie odpadów wtórnych. Kto to kontroluje?

Jakość segregacji jest coraz lepsza. Dzięki coraz większemu zrozumieniu mieszkańców zyskujemy atuty przed kolejnymi przetargami na wywóz śmieci.

Kontrolę tego, czy odpady są posegregowane, prowadzi Konsorcjum Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych TRANS-KOM Sp. z o.o. z Poznania, które wygrało przetarg nieograniczony na „świadczenie usługi odbierania i zagospodarowania odpadów komunalnych stałych pochodzących z terenu gminy Wronki”. W przypadku wątpliwości firma zwraca się do gminy. Równocześnie został opracowany harmonogram kontroli prowadzonych przez urzędników z Referatu Ochrony Środowiska wraz ze Strażą Miejską.

- Czy firma zajmująca się odbiorem śmieci spełnia wymagania i wywiązuje się z umowy?
TRANS-KOM wywiązuje się z umowy. Ewentualne sporadyczne problemy, jak np. pominięcie jakiejś nieruchomości przy odbiorze odpadów czy też problem z dojazdem, rozwiązywane są na bieżąco.

- Czy nadal będą zbiorcze pojemniki na odpady wtórne – na szkło ,plastik, makulaturę?

Gniazda są systematycznie likwidowane. Będą nadal na terenach spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych – tam, gdzie regularnie produkuje się bardzo dużo odpadów. Na wsiach pojemniki będą usuwane, jeśli wokół nich będą podrzucane śmieci.

-Jak to wygląda w rzeczywistości, czy są konieczne zmiany ?
Skala podrzucania jak i spalania odpadów zmalała. Stało się tak m.in. za sprawą nowego systemu gospodarowania odpadami: jeśli w ramach obowiązkowej „opłaty śmieciowej” można oddać każdą ilość odpadów, to po co się ich w sposób nielegalny pozbywać? Warto wspomnieć, że dużym udogodnieniem dla mieszkańców jest SMS-owy system powiadamiania o nadchodzących terminach wywozu odpadów. Wystarczy np. wypełnić formularz na stronie http://odpady.wronki.pl/powiadomienie.php, aby otrzymywać przypomnienia SMS na swój telefon komórkowy. Świadomość mieszkańców w zakresie gospodarowania odpadami jest coraz większa, a zachowania coraz bardziej sprzyjają ekologii i idei czystej Gminy. Efekty przynosi przemyślana kampania informacyjna, a także nastawienie władz Gminy na kontakt z mieszkańcami i reagowanie na wszelkie wątpliwości, pytania czy sugestie.

Uwaga na chińskie telefony

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie