Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szamotuły. "Chwała Pacykowianom" - pamięć o Pacykowie powraca! Muzeum Zamek Górków z prestiżową nagrodą im. Feliksa Jasieńskiego

Magda Prętka
Magda Prętka
Kolekcjonerzy dostrzegli unikatowy charakter wystawy "Chwała Pacykowianom", prezentowanej w Zamku Górków w Szamotułach. To właśnie za tę ekspozycję muzeum uhonorowane zostało prestiżową nagrodą „Kolekcjonerstwo – nauka i upowszechnianie” im. Feliksa Jasieńskiego

Prestiżowa nagroda dla szamotulskiego muzeum

Kiedy 7 listopada 2019 roku w Zamku Górków otwarto wystawę „Chwała Pacykowianom” dyrekcja szamotulskiego muzeum nie mogła wiedzieć o tym, że wydarzenie to odbije się w Polsce tak szerokim echem, że blisko 2 lata po wernisażu, o fajansowych figurkach prezentowanych w Szamotułach nadal głośno będzie w całym kraju. O tym, że kolekcjonerzy zabiegać będą o album towarzyszący wystawie, który – niespodziewanie – bardzo szybko stał się białym krukiem. I o tym, że za ekspozycję ceramiki wytwarzanej w fabryce Aleksandra Lewickiego muzeum otrzyma prestiżową nagrodę „Kolekcjonerstwo – nauka i upowszechnianie” im. Feliksa Jasieńskiego. Michał Kruszona – dyrektor Muzeum – Zamek Górków w Szamotułach odebrał ją w Warszawie w ubiegłym tygodniu.

- Muszę przyznać, że było to dla nas dużym zaskoczeniem – komentuje Kruszona, pomysłodawca wystawy „Chwała Pacykowianom” - Przypuszczam, że album o Pacykowie trafił do niektórych członków kapituły nagrody i wywarł na nich pewne wrażenie – na tyle duże, że zaproponowano, abyśmy jako instytucja tę nagrodę otrzymali – dodaje.

Prestiż Muzeum Zamek Górków niewątpliwie wzrósł

To wyróżnienie szczególne. Przede wszystkim dlatego, że nagroda, którą w roku 2016 ustanowiły: Muzeum Narodowe w Krakowie, Archiwum Polskiej Akademii Nauk oraz Dom Spotkań z Historią w Warszawie, przyznawana jest na wniosek środowiska kolekcjonerskiego. To zatem wyraz uznania samych kolekcjonerów, którzy dostrzegli unikatowy w skali kraju charakter wystawy przygotowanej przez szamotulskie muzeum.

- W trakcie uroczystości wręczenia nagrody kolekcjonerzy bardzo pozytywnie wypowiadali się o albumie, odebraliśmy mnóstwo gratulacji. Z pewnością zaowocuje to kolejnymi wystawami, gdyż otrzymaliśmy co najmniej 3 poważne propozycje. Na razie trudno jednak mówić o szczegółach– opowiada Michał Kruszona przyznając, że prestiż muzeum niewątpliwie wzrósł.

Szamotuły. "Chwała Pacykowianom" - wystawa, którą obowiązkow...

Pamięć o fajansach z Pacykowa powraca

Ceny fajansów z Pacykowa biją dziś rekordy. Na aukcji, która w ubiegłym tygodniu odbyła się w Domu Aukcyjnym Rempex w Warszawie niewielką, 30 – centymetrową figurkę sprzedano za 35 tys. zł!

- Niektórzy z kolekcjonerów komentują, że ceny poszybowały w górę właśnie po wystawie w Szamotułach – mówi z uśmiechem dyrektor Kruszona.

Muzeum Zamek Górków sukcesywnie powiększa również swoją kolekcję. Zbiór pacykowskiej ceramiki niedawno wzbogacony został o 75 – centymetrową figurę, która tuż po wojnie - w latach 40. trafiła do Polski ze Stanisławowa.

- Zakupiliśmy ją na Śląsku od starszej pani, która chciała, by figura trafiła właśnie do nas. Własnoręcznie napisała do mnie w tej sprawie list – opowiada dyrektor dodając, że wystawa spełniła swój zamierzony cel. Bo pamięć o Pacykowie powraca

"Chwała Pacykowianom" - wystawa, którą trzeba zobaczyć

Wystawę „Chwała Pacykowianom” oglądać można w Zamku Górków do końca roku. Tworzy ją ponad 230 eksponatów pochodzących z prywatnych kolekcji Pauliny i Wojciecha Napierałów, Doroty i Pawła Sobaszkiewiczów, a także ze zbiorów szamotulskiego muzeum. To pierwsza po II wojnie światowej tak duża ekspozycja prezentująca figurki powstałe w fabryce Aleksandra Lewickiego w latach 1912 – 1939.

SZERZEJ NA TEMAT WYSTAWY - CZYTAJ TUTAJ

Warto podkreślić, że działająca niespełna 30 lat wytwórnia fajansu w Pacykowie stała się jednym z najważniejszych ośrodków polskiej ceramiki artystycznej, tworząc podwaliny do dalszego rozwoju tejże gałęzi sztuki, finalnie zajmując szczególne miejsce na kartach jej historii. Bardzo szybko zyskała status legendy, a jej wyroby – przede wszystkim zaś figurki, będące formą bibelotów – od lat pozostają niezwykle cennym obiektem zainteresowania kolekcjonerów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto