Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szamotuły. Co słychać u studentów i studentek Uniwersytetu Trzeciego Wieku?

Magda Prętka
Magda Prętka
Tuż przed Bożym Narodzeniem studenci oraz studentki UTW wysłuchali koncertu świątecznego w wykonaniu Pawła Bączkowskiego. Transmitowany był on w sieci
Tuż przed Bożym Narodzeniem studenci oraz studentki UTW wysłuchali koncertu świątecznego w wykonaniu Pawła Bączkowskiego. Transmitowany był on w sieci Screen z serwisu youtube
Wzorem szkół oraz uczelni wyższych, zajęcia Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Szamotułach odbywają się on - line. Studenci oraz studentki tęsknią jednak za bezpośrednimi spotkaniami

Studenci oraz studentki Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Szamotułach nie zrezygnowali z zajęć. Mimo że sytuacja epidemiologiczna znacznie utrudniła im działanie, od listopada uczestniczą w wykładach i lektoratach prowadzonych w trybie zdalnym.

- Traktujemy to jako formę przejściową. Z uwagi na specyfikę działania najważniejsze zawsze będą bezpośrednie spotkania, samo wyjście z domu. W tym przypadku integrowanie seniorów jest bardziej istotne od przekazywania im wiedzy – mówi Agnieszka Krygier – Łączkowska, przewodnicząca Stowarzyszenia Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. ks. Piotra Skargi w Szamotułach.

Wykłady odbywają się raz lub dwa razy w tygodniu za pośrednictwem platformy internetowej. Dochodzą do tego wspomniane już lektoraty. W listopadzie i grudniu seniorzy oraz seniorki korzystali również z zajęć na basenie (aqua aerobik), lecz z uwagi na obowiązujące obostrzenia, czasowo zostały one zawieszone.

- Ubolewamy nad tą sytuacją, ale równocześnie nie chcemy całkowicie rezygnować z dotychczasowych działań. Oprócz wykładów i lektoratów, staramy się podpowiadać seniorom, co wartościowego w obecnych czasach można robić dodatkowo - opowiada A. Krygier – Łączkowska.

Mimo trudności, pomysłów na nowe działania nie brakuje. W lutym studenci oraz studentki UTW odbędą wirtualną wycieczkę do ciepłych krajów wraz z przewodnikiem – właścicielem biura podróży. Pojawiła się też idea organizacji zajęć on – line z nauki gry na instrumentach.

- Myślimy o jakimś prostym instrumencie np. ukulele. Badania pokazują, że podtrzymywanie oraz rozwój umiejętności tego typu, jest w wieku senioralnym bardzo ważny dla wspomożenia pracy mózgu. Zamierzamy powrócić również do zajęć, które na Uniwersytecie Trzeciego Wieku odbywały się już kilka lat temu i cieszyły się dużym zainteresowaniem, a mianowicie do treningów pamięci – wylicza przewodnicząca stowarzyszenia.

Seniorzy i seniorki ze zniecierpliwieniem czekają jednak na powrót do zajęć stacjonarnych. W planach na ten rok mieli sporo wycieczek po okolicy w formie seminariów. Agnieszka Krygier – Łączkowska nie kryje nadziei, że uda się je zrealizować wiosną.

- Być może początkowo zajęcia mogłyby odbywać się w plenerze lub w mniejszych grupach, z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego. Musimy pamiętać o tym, że chodzi o osoby będące w grupie ryzyka. Przede wszystkim jednak chcielibyśmy jak najszybciej powrócić do zajęć ruchowych i rehabilitacji. Oprócz aqua aerobiku wpisywała się w nie m.in. joga. Seniorzy tęsknią też za wycieczkami, wizytami w teatrze, filharmonii – tłumaczy.

Lista studentów i studentek szamotulskiego UTW jest długa – obejmuje w sumie 200 osób. Niestety, z różnych względów, z zajęć zdalnych korzysta tylko część z nich. Agnieszka Krygier – Łączkowska gorąco zachęca jednak wszystkich słuchaczy i słuchaczki, by z nich nie rezygnowali. W razie trudności technicznych, zawsze mogą poprosić o pomoc.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto