Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szamotuły. Wybierz się na wirtualny spacer po Zamku Górków [ZDJĘCIA]

Magda Prętka
Magda Prętka
Screeny z wirtualnego spaceru po Zamku Górków
Od 15 maja Zamek Górków w Szamotułach możemy zwiedzić bez wychodzenia z domów. Wszystko za sprawą wirtualnego spaceru przygotowanego przez Michała Płachetkę z Przecławia. Dyrektor muzeum nie kryje nadziei, że w przyszłości podobne "przechadzki" odbędziemy po Baszcie Halszki i oficynie

Społeczna kwarantanna, siłą rzeczy, wywróciła życie Polek i Polaków do góry nogami. Przez wzgląd na wprowadzone ograniczenia musieliśmy zrezygnować z wielu codziennych aktywności. Odwołanie imprez i koncertów skutkuje rosnącą tęsknotą za rozrywką oraz kulturą – również tą bardzo bliską, bo lokalną. Z uwagi na wykreślenie z tegorocznego kalendarza Nocy Muzeów, która od lat w maju odbywała się w całej Europie, bezpośrednie spotkania ze sztuką i jej twórcami, a także z nieco zapomnianymi już elementami dziedzictwa kulturowego małych ojczyzn, stało się niemożliwe.

A jednak Muzeum Zamek Górków w Szamotułach nie do końca z obchodów Nocy Muzeów w tym roku zrezygnowało. W piątek, 15 maja każda z zainteresowanych osób, tak jak dotychczas, mogła zajrzeć do Zamku Górków bez konieczności zakładania maseczki, czy rękawiczek ochronnych. Tego dnia oficjalnie uruchomiono wirtualny spacer po zamku. Dziś, wzorem największych muzeów działających w Polsce, jak i na świecie możemy zwiedzić zabytkowy obiekt i zapoznać się z jego ekspozycją bez konieczności wychodzenia z domu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: MUZEUM ZAMEK GÓRKÓW W SZAMOTUŁACH POZNASZ PRZEZ FACEBOOKA I INSTAGRAMA!

Pomysł przygotowania wirtualnego spaceru zrodził się w szamotulskim muzeum już w roku ubiegłym, jednak z różnych względów nie mógł wówczas zostać zrealizowany. Michał Kruszona – dyrektor Muzeum Zamek Górków wraz z Michałem Płachetką – mieszkańcem Przecławia, który zawodowo zajmuje się fotografią, po raz kolejny pochylili się nad projektem kilka miesięcy temu. Płachetka już wcześniej realizował podobne przedsięwzięcie, tworząc wirtualny spacer po wystawie Fridy Kahlo, która w 2017 i 2018 roku gościła w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. Dla Michała Kruszony była to bardzo dobra rekomendacja.

- Bardzo cieszę się z tego, że projekt wirtualnego spaceru został przygotowany przez mieszkańca naszej gminy. Muszę przyznać, że kiedy przedstawiono mi ofertę byłem zaskoczony, że firma, która przygotowała wirtualny spacer dla Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, gdzie prezentowano wystawę Fridy Kahlo, jest w zasadzie tuż pod ręką. Mówiąc kolokwialnie – pan Michał Płachetka wykonał kawał dobrej roboty – komentuje dyrektor szamotulskiego muzeum.

Szamotuły. Wybierz się na wirtualny spacer po Zamku Górków [ZDJĘCIA]

Spacer po Zamku Górków powstał w oparciu o specjalną technologię z wykorzystaniem skanera trójwymiarowego, dzięki czemu surowy materiał do jego opracowania udało się zebrać zaledwie w ciągu kilku godzin. Jak przyznaje jednak Michał Płachetka – z uwagi na ilość eksponatów pewnym wyzwaniem stało się stworzenie opisów do poszczególnych obiektów. Wymagało to czasu, skupienia oraz precyzji, ale jak podkreśla autor – było warto.

- Za pośrednictwem tego projektu możemy nie tylko spacerować po Zamku Górków i podglądać opisy danych eksponatów, ale i obejrzeć bryłę całego obiektu, a także rzut z góry na poszczególne pomieszczenia – tłumaczy Michał Płachetka – Wirtualny spacer dostępny jest na wszystkich urządzeniach mobilnych – od komputerów począwszy, przez smartfony, na tabletach kończąc. Można go również obejrzeć w rozszerzonej rzeczywistości Google – dodaje.

Aby odbyć przechadzkę po Zamku Górków nie wychodząc z domu wystarczy zajrzeć TUTAJ. Na ekranie komputera, bądź urządzenia mobilnego pojawi się wówczas trójwymiarowy przekrój obiektu. Klikając na wybrane pomieszczenie zostaniemy bezpośrednio do niego przekierowani – tak jakbyśmy rzeczywiście znajdowali się w zamkowej sieni, Sali Gotyckiej, Sali Rycerskiej, bądź innych. Zagłębiając się w opisy eksponatów uczestnicy i uczestniczki spaceru mogą równocześnie poszerzyć swoją wiedzę na ich temat. Co ciekawe – projekt umożliwia też zwiedzenie wystawy czasowej poświęconej fajansowym figurkom z Pacykowa, która jest unikatową ekspozycją w skali kraju. Po raz pierwszy po wojnie bowiem prezentuje w szerokim zakresie wytwory legendarnej fabryki braci Lewickich. W szamotulskim muzeum wystawa gościć będzie do końca roku, jednak dzięki wirtualnemu spacerowi pozostanie w Grodzie Halszki już na zawsze.

- Zdążyliśmy z tym projektem na Noc Muzeów. Co prawda, z uwagi na pandemię impreza została odwołana, ale premiera wirtualnego spaceru odbyła się 15 maja, więc w pewnym sensie stanowiła zadośćuczynienie w tym zakresie. Bo chociaż nasze obiekty w czasie Nocy Muzeów nie były dostępne dla zwiedzających, to każdy mógł zwiedzić Zamek Górków wirtualnie. W przyszłości być może dodamy do niektórych opisów lektora, co z pewnością wzbogaci spacer – informacje o wybranych eksponatach można byłoby wówczas po prostu odsłuchać. Jak przekonuje pan Michał Płachetka jest to dość proste w realizacji, więc dlaczego nie? – mówi Michał Kruszona.

Dyrektor szamotulskiego muzeum nie kryje nadziei, że w ślad za internetowym spacerem po zamku pójdzie również przygotowanie podobnych „przechadzek” po Baszcie Halszki i oficynie. Póki co jednak zachęca do odbycia wirtualnego spaceru po Zamku Górków, który nadal kryje w sobie niezwykłą historię. Może być to doskonała propozycja dla seniorów i seniorek, którzy z uwagi na społeczną kwarantannę, ale i stan zdrowia nie mogliby w najbliższym czasie tu zajrzeć. Spacer może okazać się również świetnym pomysłem na weekendowe popołudnie lub wieczór. Polecamy!

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto