Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wronki. Obchody Święta Wojska Polskiego i 70-lecia Wronieckiej Orkiestry Dętej

Julia Adamczak
Julia Adamczak
Święto Wojska Polskiego obchodzone jest 15 sierpnia, w rocznicę Cudu nad Wisłą. Z tej okazji we Wronkach, jak co roku odbyły się uroczystości upamiętniające bohaterów. Tym razem jednak połączone zostały z obchodami 70-lecia Wronieckiej Orkiestry Dętej

Obchody Święta Wojska Polskiego i 70-lecia Wronieckiej Orkiestry Dętej
Obchody rozpoczęły się od złożenia kwiatów na grobie śp. Czesława Zofki, który był pierwszym kapelmistrzem Wronieckiej Orkiestry Dętej. Wspominano go również podczas uroczystej mszy św. w kościele parafialnym pw. Św. Katarzyny, która odprawiona została w intencji Ojczyzny, kapelmistrza, a także zmarłych, byłych i obecnych członków orkiestry.

Po nabożeństwie oficjalne delegacje reprezentujące m.in. Urząd Miasta i Gminy, Radę Miasta, Wojsko Polskie, Ochotniczą Straż Pożarną, wroniecki zakład karny, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Wronieckiej oraz Młodzieżową Radę Gminy Wronki złożyły kwiaty pod pomnikiem "Ku czci i chwale poległym za wolność ojczyzny" na Rynku.

W trakcie okolicznościowego przemówienia Robert Dorna - zastępca burmistrza Wronek podkreślił jak ważna jest dzisiaj rozmowa oraz solidarność między obywatelami. Obecny na uroczystościach senator Jan Filip Libicki wskazywał zaś na wartości kryjące się w wolności. Tłumaczył, że tegoroczne obchody Święta Wojska Polskiego są dla niego wyjątkowo ważne i bardziej zrozumiałe z uwagi na sytuację za wschodnią granicą kraju.

ZOBACZ TAKŻE

15 sierpnia 2022 roku w sposób szczególny wpisze się także w historię Wronieckiej Orkiestry Dętej. Świętujący w tym roku 70-lecie istnienia zespół zagrał na Rynku piękny koncert jubileuszowy. Zgromadzona publiczność z przyjemnością zasłuchiwała się w prezentacji, nagradzając muzyków gromkimi brawami.

Orkiestra powstała w marcu 1952 roku z inicjatywy dyrektora Wronkowskich Zakładów Wyrobów Metalowych (obecnie Amica) Henryka Andrzejewskiego. Muzycy początkowo koncertowali jako orkiestra zakładowa, później działali w strukturach Domu Kultury, następnie - przez ćwierć wieku - byli orkiestrą strażacką przy OSP Wronki. W 2007 roku natomiast zespół został włączony w struktury Wronieckiego Ośrodka Kultury. Pod batutą Jacka Cieślińskiego, orkiestra z powodzeniem koncertuje nie tylko na Ziemi Wronieckiej. Funkcję prezesa pełni Jerzy Śmiłowski.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wronki.naszemiasto.pl Nasze Miasto