Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa archeologiczna w Szamotułach [ZDJĘCIA]

Magda Prętka
Do końca grudnia w Muzeum Zamku Górków w Szamotułach oglądać można wystawę archeologiczną poświęconą kulturze łużyckiej. Prezentowane na niej eksponaty pochodzą m.in. z terenu powiatu szamotulskiego

Późnym piątkowym popołudniem, 7 września w spichlerzu szamotulskiego muzeum otwarto wystawę archeologiczną pt. „Unikatowe wyroby gliniane ludności kultury łużyckiej 1400 – 400 r. p.n.e z okolic Szamotuł”. Przygotowana z rozmachem i ciekawie zorganizowana ekspozycja, to wynik współpracy Ryszarda Pietrzaka oraz Tomasza Skorupki, którzy przy wsparciu szamotulskiego muzeum postanowili przybliżyć mieszkańcom materialne wartości kultury łużyckiej (trwała od ok. 1400 roku p.n.e do mniej więcej 400 roku p.n.e). Kultury, która z powodzeniem rozwijała się również na terenie naszego powiatu.

Na wystawie zgromadzono kilkadziesiąt zabytków w postaci naczyń (m.in. w postaci buta i rogu), kadzielnic (przedmioty używane do obrządku pogrzebowego), szpul (mogły być wykorzystywane np. jako szpulki do nici lub świeczniki o przeznaczeniu kultowym), trojaków (3 połączone ze sobą wazowate naczynia) oraz stolików. Wiele z nich zostało świetnie zachowanych, dzięki czemu dziś stanowią unikalne przykłady sztuki garncarskiej. Stają się też pretekstem do zadawania szeregu pytań odnośnie życia codziennego oraz sztuki użytkowej ludności kultury łużyckiej. Co ciekawe – wszystkie prezentowane eksponaty (pochodzące ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Poznaniu oraz Muzeum Zamku Górków w Szamotułach) odkryte zostały w okolicach Szamotuł. Na wystawie znajdziemy wyroby gliniane m.in. z: Cerekwicy, Gorszewic, Lubasza, Obornik Wlkp., Wartosławia oraz Wróblewa. Wszystkie skupiają uwagę, zachwycają kunsztem wykonania oraz trwałością materiału. Inne odwołują się po prostu do ludzkiej wrażliwości i poczucia estetyki. Są piękne. Zlokalizowana w centralnej części spichlerza gliniana misa z ptaszkami, odkryta na cmentarzysku w Wartosławiu, jest tego najlepszym przykładem.

Wystawa archeologiczna to nie lada gratka dla każdego miłośnika historii. W szczególności zaś dla mieszkańców powiatu szamotulskiego, którzy podziwiając ekspozycję będą mogli odkryć wartości zamknięte w ich własnej przeszłości.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto