Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zaproszenie na wirtualny spacer po pniewskim Sanktuarium

Wiktoria Poczekaj
Z okazji 100-lecia zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego, którego Dom Macierzysty od początku historii zgromadzenia znajduje się w Pniewach, zaprojektowano multimedialną platformę.

To interaktywna mapa sanktuarium w Pniewach, która ujmującą grafiką i łatwym sposobem nawigacji zachęca do wirtualnego spaceru. Możemy w ten sposób zwiedzić tak ważne miejsce w życiu, św. Urszuli nie wychodząc z domu.
Nazwa “Piec Piąty” wiąże się z przekazywaną anegdotą: kiedy święta Urszula Ledóchowska przybyła do Pniew, zastała kilka zniszczonych i pustych budynków. Zrujnowane, zimne pomieszczenia nie wyglądały na idealną placówkę dla dzieci. Westchnęła wtedy, że nic tu nie ma: “Cztery kąty i piec piąty”. I to właśnie ten piec piąty stał się inspiracją do stworzenia logo oraz całego projektu.
- Stary, zepsuty piec, może ogrzać wiele zmarzniętych i potrzebujących ludzi. Niech rozgrzewa serca – tak jak czyniła to święta Urszula! - przekonują przedstawiciele firmy Dayenu, twórcy interaktywnej mapy.
Specjalnie dla najmłodszych uczestników wirtualnego spaceru po Pniewach przygotowano animacje. Głosu narratora użyczył znany aktor Teatru Buffo, obecnie ks. Krystian Sacharczuk. Natomiast małą Urszulkę zagrała 12-letnia Patrycja Paciorek.
Piec Piąty to nie tylko skarbnica wiedzy o postaci Urszuli Ledóchowskiej. Na stronie muzeum znajdziemy krzyżówki, rebusy, quizy, a nawet gry karciane i ubieranki. Poza kolorową animacją dla dzieci, znaleźć można tam piosenki, filmiki oraz linki do przydatnych stron. Niewątpliwie ucieszy to wszystkich nauczycieli, katechetów i rodziców, którzy często szukają inspiracji do nauki religii.
Mało kto wie, ale święta Urszula była też artystką. Korekt malarskich jej prac udzielał nie kto inny, jak Brat Albert. Kto więc lepiej zrozumie artystyczną duszę, jak inny artysta? Dlatego właśnie po Pniewach oprowadza gości odwiedzających stronę, Aleksandra Kisiel, krakowska artystka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych.
To niezwykle ciekawa propozycja, szczególnie teraz, gdy z powodu pandemii zmuszeni jesteśmy do częstego pobytu w domu. Można ten czas spędzić inspirująco i kreatywnie. Sprawdźcie sami na stronie piecpiaty.pl, jakie ciekawostki i sekrety kryją Pniewy. Być może kogoś wirtualny spacer po pniewskim sanktuarium zachęci do tego, by w dogodnym czasie przeżyć go w rzeczywistości. Zdobyta wiedza z pewnością wtedy będzie bardzo przydatna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto