Znamy już terminarz rozgrywek Red Dragons Pniewy

Wiktoria Poczekaj
W miniony wtorek poznaliśmy pełny terminarz sezonu 2020/21 Futsal Ekstraklasy. Ostatecznie zdecydowano, że mecze będą rozgrywane systemem „każdy z każdym”. Liczba 17 zespołów w stawce powoduje pojawienie się „pauzy” w terminarzu – oznacza to, że jeden z klubów będzie co kolejkę odpoczywał. W poniższym artykule poznamy rozkład gier pniewskiej drużyny i przeanalizujemy wiele jego aspektów.

Na początek przedstawiamy rozkład gier Smoków jesienią i zimą 2020 roku:

Kolejka 1 (5-6 września): LSSS Team Lębork (wyjazd)
Kolejka 2 (12-13 września): Red Devils Chojnice (dom)
Kolejka 3 (26-27 września): Gredar Futsal Team Brzeg (wyjazd)
Kolejka 4 (30 września): GI Malepszy Futsal Leszno (dom)
Kolejka 5 (3-4 października): Gatta Zduńska Wola (wyjazd)
Kolejka 6 (7 października): AZS UW Wilanów (dom)
Kolejka 7 (10-11 października): Constract Lubawa (wyjazd)
Kolejka 8 (17-18 października): Piast Gliwice (dom)
Kolejka 9 (24-25 października): AZS UŚ Katowice (wyjazd)
Kolejka 10 (31 października): Dreman Futsal Komprachcice (dom)
Kolejka 11 (11 listopada): P.A. Nova Gliwice (wyjazd)
Kolejka 12 (14-15 listopada): Clearex Chorzów (dom)
Kolejka 13 (21-22 listopada): FC KJ Toruń (wyjazd)
Kolejka 14 (28-29 listopada): pauza
Kolejka 15 (5-6 grudnia): Acana Orzeł Jelcz-Laskowice (wyjazd)
Kolejka 16 (12-13 grudnia): MOKS Białystok (wyjazd)
Kolejka 17 (19-20 grudnia): Rekord Bielsko-Biała (dom)
O CO GRAMY?

Przed sezonem ciężko wróżyć, niemniej wygląda na to, że celem minimum Red Dragons będzie utrzymanie w Futsal Ekstraklasie. Z 17 zespołów – aż 4 po sezonie pożegnają się z najwyższą klasą rozgrywkową. Menadżer Rafał Gnybek czy trener Łukasz Frajtag celują w górną połówkę tabeli.
- Po 12, może 15 kolejkach będziemy mądrzejsi – wówczas nasza (i rywali) zdobycz punktowa pokaże, w jakim jesteśmy miejscu i czy w drugiej części sezonu będziemy bardziej spoglądać w górę tabeli czy raczej będziemy walczyli o pozostanie w Ekstraklasie - mówią w sztabie Smoków.
DUŻO GRANIA
W poprzednich sezonach liczba zespołów w Futsal Ekstraklasie wynosiła 12 czy jak w ostatnim sezonie 14. Nagły przeskok na 17 ekip powoduje zdecydowanie więcej grania. Łatwo i fajnie się o tym mówi teraz, ale zespoły czeka naprawdę spora dawka meczów. Łącznie ma zostać rozegranych 272 spotkań. Dla porównania w poprzednim sezonie (przerwanym przez pandemię koronawirusa) docelowo miało się odbyć 182 meczów. Czeka futsalowców zatem niemal 50% więcej grania niż było to zaplanowane w sezonie 2019/20.
DUŻO WYJAZDÓW
W pierwszej rundzie Dragoni zaliczą więcej meczów wyjazdowych. 7 razy zagrają w Pniewach, 9 razy udadzą się w delegację. Z jednej strony to dobrze, bowiem druga runda już nie będzie aż tak ciężka dla pniewskich zawodników. Ale z drugiej – trzeba nastawić się na 3 najgorsze wyjazdy w sezonie właśnie w tej rundzie (do Lęborka, Lubawy i Białegostoku).
PÓŹNA PAUZA
28 lub 29 listopada zespół z Pniew będzie odpoczywał. Tutaj los nie był dla nich zbyt szczęśliwy. Zdecydowanie korzystniejsza byłaby sytuacja, gdyby ta pauza nastąpiła mniej więcej w połowie sezonu. Po przerwie (która nastąpi w 14. kolejce) czekać ich będą jeszcze tylko 3 mecze i nastąpi krótka przerwa między-sezonowa.
ŚRODY NA PLUS
Duża liczba spotkań powoduje pojawienie się środowych meczów. W tej rundzie będziemy mieli 3 kolejki w środku tygodnia. Dla pniewian ułożyły się one raczej korzystnie. Dwa z tych meczów zagrają w Pniewach (przeciwko GI Malepszy Futsal Leszno i AZS-owi UW Wilanów). Raz pojadą do Gliwic na mecz z P.A. Nova (w święto, 11 listopada).
SZCZEGÓLNIE PODBUDOWANI BENIAMINKOWIE
LSSS Team Lębork i Gradar Futsal Team Brzeg – dla obu tych zespołów będzie to pierwszy sezon w Futsal Ekstraklasie (oczywiście poza jeszcze AZS-em UW Wilanów i Dremanem Futsal Komprachcice). Zarówno ekipa z Lęborka jak i Brzegu pierwsze, historyczne mecze w swojej hali w Ekstraklasie zagra przeciwko Red Dragons (odpowiednio w kolejkach 1. i 3.). Dla obu tych zespołów będzie to szczególny moment – będą się chcieli pokazać z jak najlepszej strony przed własną publicznością. Pamiętamy, jak Smoki zagrały swój pierwszy mecz w Ekstraklasie w Pniewach – 7 lat temu nieco stremowani wyszli na mecz z Clearexem. Przegrali to spotkanie z doświadczonym rywalem 0-1, ale pozostawili po sobie dobre wrażenie.
DOBRZE ROZPOCZĄĆ
LSSS Team Lębork, Red Devils Chojnice, Gradar Futsal Team Brzeg, GI Malepszy Futsal Leszno, Gatta Zduńska Wola i AZS UW Wilanów – to rozkład 6 pierwszych spotkań. Najmocniejsza na papierze wydaje się Gatta, z którą w ostatnich latach pniewianie grają wyrównane boje.
- Zmierzamy do tego, że stać nas na dobry start sezonu, bowiem rywale są w naszym zasięgu. 3 beniaminków, 2 zespoły, z którymi sąsiadowaliśmy w tabeli w poprzednim sezonie i wspomniana nieobliczalna Gatta - mówi menadżer zespołu Rafał Gnybek
POTEM POZIOM WZROŚNIE
Po wspomnianych 6 meczach kibiców czekają już mecze z pretendentami do tytułu: Constract Lubawa i Piast Gliwice celują w jak najwyższe lokaty i z pewnością będą faworytami do zdobycia medalu. Po tych dwóch spotkaniach czekają Smoki wizyty na Śląsku (AZS UŚ Katowice i P.A. Nova Gliwice). W międzyczasie zagrają u siebie z Dremanem Futsal Komprachcice. A po tych meczach znowu będzie ciekawie, bowiem zagrają przeciwko Clearexowi i FC Toruń (kolejnymi zespołami, które celują wysoko). W tych 7 meczach zawodnicy RD muszą pokazać charakter!
TRUDNY GRUDZIEŃ I KRÓTKA PRZERWA
Po pauzie czekają Smoki 2 wyjazdy – do Jelcza-Laskowic i Białegostoku, a tuż przed świętami zagrają u siebie z Rekordem. Zmierzą się zatem ze stałymi ligowcami na ich terenie i mistrzem Polski. Po tych spotkaniach nie będzie zawodników czekała zbyt długa przerwa pomiędzy rundami. Nie ma jeszcze określonego terminu drugiej rundy, niemniej należy liczyć się z około 2-3 tygodniami przerwy i wznowieniem rozgrywek.