Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sport we Wronkach. Z powodzeniem realizują się tutaj biegacze, piłkarze i kręglarze

Redakcja
"Wielkopolska na sportowo" to nasza najnowsza publikacja poświęcona sportowi na terenie całej Wielkopolski. W książce znalazło się również Miasto i Gmina Wronki. Sport we Wronkach ma się bardzo dobrze.

Codziennie, bez względu na warunki atmosferyczne, zapaleni biegacze przemierzają miasto. W okolicznych lasach znajdują bowiem doskonałe warunki do uprawiania rekreacji czy wykonania profesjonalnego treningu. Nieutwardzone dukty leśne budują kondycję, a świeże sosnowe powietrze, dotlenia płuca, zmęczone po całym dniu nauki lub pracy w biurze czy fabryce.

AKTYWNI BIEGACZE WE WRONKACH

Oficjalna historia wronieckich biegów rozpoczęła się 25 lat temu wraz z pierwszymi Biegami Ulicznymi o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Wronki. Biegi uliczne to lokalne święto sportu, w którym biorą udział całe rodziny. Wydarzenie skierowane jest głównie do uczniów szkół podstawowych i średnich, którzy rywalizują na dystansach od 528 do 1652 m. Biegi obejmują również kategorię „open” dla dorosłych. Na najmłodszych i ich rodziców czeka natomiast „bieg z maluchem”, o zawrotnej długości 65 m.

W gminie od 2014 roku działa Wroniecki Klub Biegacza (WKB), skupiający około 70 członków. W 2020 roku WKB już po raz szósty przygotowuje się do organizacji Wronieckiej Dychy – biegu na 10 kilometrów, w którym uczestniczy 500 biegaczy z całej Polski. Najstarszym uczestnikiem biegów, który wraca do Wronek, co rok jest 81-letnia pani Maria, znana doskonale wszystkim jako „Pani z Parasolką”. Wroniecka Dycha jest profesjonalną imprezą biegową, której towarzyszą biegi dziecięce, występy i festyn.

Wyjątkową propozycją gminy jest Grand Prix Wronek, obejmujące pięć biegów odbywających się na przestrzeni całego roku. W 2020 roku, w ramach czwartego cyklu biegowego zaplanowano (obok Wronieckiej Dychy) – styczniowy Bieg Noworoczny, kwietniowy – Bieg Wielkanocny, sierpniowy – Bieg Letni oraz październikowy – Bieg Jesienny. W wydarzeniu każdorazowo uczestniczy ponad 200 biegaczy i chodziarzy, którzy za pokonanie tras (7 km dla biegaczy i 4 km dla Nordic Walking) otrzymują okolicznościowy medal, który wraz z medalami z pozostałych biegów z cyklu stanowi jedną całość. Złożenie w całość pięciu medalowanych puzzli jest punktem honoru wielu lokalnych biegaczy.

– Co roku w gminie odbywa się szereg wydarzeń sportowych, znaczna część z nich skierowana jest do biegaczy. Z roku na rok oferta ta stale rośnie. Zwiększa się również świadomość mieszkańców, którzy zaczynają zwracać większą uwagę na praktykowanie zdrowego stylu życia i aktywne spędzanie czasu. Jest to niezwykle ważne zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdy stres i tępo życia wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie. Zależy nam, aby nasi mieszkańcy cieszyli się długo dobrym zdrowiem oraz poprzez rekreację budowali pozytywne relacje społeczne, dlatego tak ważna jest dla nas integracja poprzez sport – podkreśla Mirosław Wieczór, burmistrz Wronek. Nasi biegacze, to nie tylko amatorzy, ale również doskonali profesjonaliści, biorący udział z sukcesami w zawodach lekkoatletycznych, maratonach, ultra maratonach i triathlonach. Wystarczy wspomnieć o Adriannie Janowicz, Tymoteuszu Zimnym i Jakubie Szymankiewiczu – dodaje włodarz.

BOGATA HISTORIA I TRADYCJE PIŁKARSKIE

Już w 1921 roku pierwszy zorganizowany klub piłkarski pojawił się we Wronkach. Historia piłki nożnej w gminie jest bardzo bogata i piękna. Co najważniejsze piłkarze mogą liczyć na wsparcie swoich kibiców, którzy uczęszczają na mecze swoich drużyn.

Międzyzakładowy Klub Sportowy Błękitni Wronki powstał w 1959 roku. Co ciekawe, Wronki mają dłuższą tradycję piłkarską niż Lech Poznań. Początki futbolu we Wronkach sięgają 1921 r. Wówczas bowiem, czyli rok wcześniej niż Lech Poznań, powstał pierwszy klub piłkarski we Wronkach – KS Wrona. Na przestrzeni dwudziestego wieku nazwy klubów się zmieniały, były to: Wrona (1921-1924), Kresowianka (1924-1935), Polonia (1936-1938), Strzelec (od czerwca do września 1938), Harcerski Klub Sportowy (1938-1939), Kolejarz (1945-1950), Stal (1950-1953), Spójnia (1953-1956), Sparta (1956-1959), MKS Błękitni (1959-1992). W różnych miejscach rozgrywane były też mecze – od 1945 do 1947 r. koło Olszynek, od 1948 do 1955 r. na „Trynce” za mostem kolejowym, od 1955 r. na stadionie przy ul. Leśnej.

Należy wspomnieć o Bolesławie Hibnerze, który współtworzył przed II wojną światową futbol we Wronkach, a tworzył po 1945 r. W 1967 r. ściągnął m.in. do Wronek jako trenera słynnego Henryka Czapczyka (piłkarza, trenera, zawodnika Warty i Lecha Poznań, mistrza Polski; żołnierza Armii Krajowej, uczestnika powstania warszawskiego; Czapczyk był był środkowym w znanym tercecie napastników Lecha „A-B-C” z Teodorem Aniołą i Edmundem Białasem; uchodził za najlepiej wyszkolonego technicznie z tej trójki). Ojciec Artura Hibnera – Andrzej jako wiceprezes Błękitnych Wronki (do 1992 r.) wnioskował 3 lipca 1992 r. z sekretarzem klubu Witoldem Bartoszewskim o połączenie Błękitnych z FK Wromet Wronki.

Później narodziła się Amica Wronki, która powstała 21 czerwca 1992 roku z połączenia Błękitnych Wronki z Czarnymi/Wromet Wróblewo. Kierownikiem, a później menedżerem nowo powstałej drużyny FK Amica Wronki został Ryszard Forbrich. Za jego kadencji w Amice klub awansował do I ligi – awans o 6 klas rozgrywkowych zajął mu 4 sezony, m.in. dzięki decyzji WZPN-u o przeniesieniu nowo powstałej drużyny z B-klasy do IV ligi. Drużyna awansowała do II ligi pod okiem trenera Jarosława Szuby. Na zapleczu ekstraklasy grała jeden sezon i po kończącym rozgrywki 1994/1995 meczu ze Śląskiem Wrocław awansowała do pierwszej ligi. Szkoleniowcem zespołu był wówczas Marian Kurowski. Od 1995 do 2006 roku drużyna z Wronek nieprzerwanie występowała w ekstraklasie, dwukrotnie – w 2002 i 2004 roku – była trzecia w tabeli. W ciągu tych jedenastu lat Amica trzykrotnie (w latach 1998, 1999 i 2000) zwyciężała w rozgrywkach o Puchar Polski i dwukrotnie (w 1998 i1999) zdobyła Superpuchar kraju. Z kolei młodzi piłkarze Amiki dwa razy wygrywali rozgrywki ligowe do lat 17 i jeden raz do lat 19. W ciągu 11 sezonów w ekstraklasie Amica rozegrała 332 mecze, odnosząc 135 zwycięstw, 93 remisy i ponosząc 104 porażki, zdobywając łącznie 498 punktów.

Obecnie klub MKS Błękitni Wronki to klub miejski z powodzeniem występujący w klasie okręgowej. Pierwsza drużyna oparta jest na młodych zawodnikach, którzy z nadzieją patrzą w przyszłość. W klubie działają: juniorzy starsi, juniorzy młodsi, trampkarze starsi, młodzicy, orliki i żaki.

KRÓTKI PRZEGLĄD PIŁKARSKICH KLUBÓW

W gminie Wronki działa kilka klubów piłkarskich, które grają w różnych ligach i przynoszą radość swoim kibicom. Zapraszamy do krótkiego zapoznania się z klubami.

MKS Błękitni Wronki powstał 3 sierpnia 2007 r. m.in. jako odpowiedź na „próżnię”, która powstała po zniknięciu pierwszo- i trzecioligowej piłki nożnej we Wronkach (przenosiny zainteresowań Amiki na Lecha Poznań). Twórcami MKS byli Artur Hibner i Grzegorz Sobkowski. Obecnie MKS jest jedynym wronieckim (miejskim) seniorskim klubem piłkarskim, który uczestniczy w sporcie kwalifikowanym.

Chce być kontynuatorem Błękitnych Wronki (i wszystkich klubów reprezentujących na przestrzeni lat wroniecki futbol). Prawnie zastrzeżona nazwa MKS nie ma rozszerzenia (w historii Błękitni byli zarówno Międzyzakładowym Klubem Sportowym jak i Miejskim Klubem Sportowym). Obecnie klub ściśle współpracuje z Amiką, która mocno zapisała się w sercach wronieckich kibiców oraz KKS Lech Poznań.

Czarni Wróblewo to klub, który powstał w 1947 roku z inicjatywy Zygmunta Kropaczewskiego. LZS Wróblewo jest najstarszą organizacją sportową w gminie Wronki. Prowadzi nieprzerwanie działalność na niwie sportu masowego i kwalifikowanego przez niemal 60 lat swej egzystencji. Początkowo grupa zapaleńców uczestniczyła w zawodach konnych, pływackich, biegach oraz kolarstwie, które to dyscypliny początkowały powojenne życie sportowe. Z upływem czasu powstały na terenie wsi drużyny siatkówki i piłki nożnej. Ta ostatnia od lat 50-tych zdominowała działalność klubu i jej priorytetu nie zniwelowały sukcesy osiągane w tenisie stołowym, badmintonie, szachach, warcabach. W klubie grali m.in. Mariusz Chojan, Patryk Drózd, Tadeusz Fajfer, Arkadiusz Kaczmarek, Jacek Kalkstein, Robert Kliszkowiak, Sławomir Kramer, Remigiusz Marchlewicz, Dariusz Oszmałek i Dawid Stronka. Dziś klub gra w klasie okręgowej. Utrzymuje się w środku stawki tabeli ligowej.

Warto wspomnieć również o Warcie Wartosław i Akademii Sportu Wronki. Pierwszy z klubów jako datę założenia ma piękny rok 1948 i działa z powodzeniem w swojej społeczności. W tym sezonie gra w klasie B piłkarskich rozgrywek i myśli o powrocie do klasy A. Z kolei Akademia Sportu Wronki to stowarzyszenie, które prowadzi dwie sekcje: piłki nożnej i piłki siatkowej. W strukturach klubu znajduje się obecnie 187 chłopców i dziewczynek, którzy trenują w 14 grupach treningowych. W klubie pracuje 13 trenerów, którzy dbają o rozwój dzieci i młodzieży.

Trzeba też dodać, że w gminie Wronki sporym zainteresowaniem cieszy się Wroniecka Liga Nadwarciańska, która skupia wiele drużyn amatorskich walczących o cenione medale i puchary. W ubiegłym roku w meczu finałowym ligi, spotkanie dwóch drużyn na szczycie tabeli wzbudziło wielkie zainteresowanie, co przełożyło się na wysoką frekwencję na trybunach. Kibice wypełnili stadion przy ul. Leśnej. To właśnie wtedy Śródmieście Wronki pewnie pokonało Spartę Kluczewo 5:1 i po raz siódmy w swojej historii zostało mistrzem Ligi Nadwarciańskiej.
Liga cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, a piłkarze przebrani w mistrzowskie koszulki fetowali sukces i bawili się na murawie stadionu. Odbyło się oficjalne wręczenie podziękowań dla osób zaangażowanych w rozwój ligi, brązowych, srebrnych i złotych medali i pucharów dla trzech najlepszych drużyn. Dla takich chwil warto organizować taką ligę. To stały punkt w kalendarzu gminnych imprez sportowych.

SILNE KRĘGLARSTWO

Klub Kręglarski „Dziewiątka-Amica” Wronki to jedno z najdłużej działających stowarzyszeń sportowych w gminie Wronki. Klub powstał w 1976 roku, jako Rzemieślniczy Klub Kręglarski „Dziewiątka” i swą nazwę przyjął od jego założycieli, którymi byli wronieccy rzemieślnicy.

Pierwsza kręgielnia powojenna powstała w Domu Rzemiosła, przy dzisiejszym stadionie przy ulicy Leśnej, w roku 1985 i od samego początku działalności rozpoczęto intensywną pracę z dziećmi i młodzieżą, tworząc fundamenty pod aktualnie najlepszy klub kręglarski w Polsce.

Należy zaznaczyć, że klub bardzo poważnie traktuje swoją misję, która dotyczy kultywowania ponad
120-letnich tradycji kręglarskich, bowiem pierwsze wzmianki o wronieckim kręglarstwie dotyczą XIX wieku. W okresie międzywojennym XX wieku we Wronkach istniały dwie kręgielnie, a wzmianki historyczne mówią o tym, że na jednej z nich w okresie zaborów, zbierali się wronieccy ochotnicy do ruchu powstańczego.

Współcześnie klub odnosi wiele sukcesów sportowych. Od 2001 roku przeniósł się na Plac Targowy, gdzie funkcjonuje obecnie kręgielnia. Od lat dziewięćdziesiątych stopniowo zawodniczki i zawodnicy Dziewiątki zdobywają coraz więcej sukcesów. Łącznie wronieccy kręglarze zdobyli 265 medali mistrzostw Polski (82 złote, 99 srebrnych i 84 brązowe) we wszystkich kategoriach wiekowych.

W ostatnim dziesięcioleciu nastąpił znaczący wzrost poziomu sportowego, o czym świadczy aż 188 medali mistrzostw Polski. Zmiany organizacyjne klubu, nowa strategia, strategiczny sponsor – Amica, zwiększyły zainteresowanie młodzieży uprawianiem kręglarstwa klasycznego, a to z czasem przyniosło też znakomite osiągnięcia. Drużyny wronieckiego klubu startują w rozgrywkach superligi, gdzie rywalizują o tytuł Drużynowego Mistrza Polski, do tej pory największymi sukcesami jest kilka razy zdobyte wicemistrzostwo. Klub startował też kilkukrotnie w międzynarodowych rozgrywkach klubowych (Pucharze Europy, Pucharze NBC) – na razie bez większych sukcesów.

Kręglarze z „Zielonej Armii” (tak nazywa się kręglarzy z Wronek, z uwagi na ich zielone elementy strojów sportowych) osiągali w historii sukcesy międzynarodowe – jako reprezentacja Polski. Między innymi Marta Strzelczak dwukrotnie z rzędu zwyciężyła w indywidualnym Pucharze Świata juniorek młodszych w latach 2008 i 2010 (oba w Chorwacji). Patrycja Grzelak w roku 2015 zdobyła wicemistrzostwo świata U18 w konkurencji sprint w niemieckim Speichersdorf. Sukces ten powtórzyła, także w Niemczech (Dettenheim) w 2017 roku Julia Brodziszewska, a na tej samej imprezie dwa brązowe medale zdobyła Katarzyna Mroczkiewicz (indywidualnie oraz w tandemie).

W klubie trenować zaczynają dzieci już poniżej 10 roku życia. Pod opieką trenerską pozostają do 23 roku życia. Specyfika sportu kręglarskiego jest jednak taka, że grać można właściwie przez całe życie. Sport ten łączy więc pokolenia i we wronieckim klubie trenują często całe rodziny. Łącznie w sporcie licencjonowanym „Dziewiątka-Amica” posiada ponad pięćdziesięciu graczy.

Dodatkowo prowadzonych jest wiele turniejów amatorskich, podczas których czas na sportowo spędza wiele osób. W kręgielni przy Placu Targowym odbywają się różne zawody, swoje turnieje od wielu lat rozgrywają różne grupy społeczne – m.in. leśnicy, nauczyciele, kolejarze, osoby z niepełnosprawnością.

Wroniecki klub jest też świetnym organizatorem dużych imprez sportowych. Co roku odbywają się tradycyjne turnieje: dla dzieci i młodzieży z całej Polski (również gościnnie z klubu czeskiego z Nachodu) – Puchar Wronek (odbyły się już 34 edycje) i seniorski Puchar Rzemiosła, który jest memoriałem ku czci założycieli klubu. Największy turniej amatorski Amica Cup, rozgrywany nieprzerwanie od 2004 roku, ściąga do Wronek prawie 200 graczy. Klub organizował wiele imprez rangi mistrzostw Polski, do Wronek chętnie przyjeżdżają kręglarze z całego kraju. W 2016 roku we Wronkach gościł między innymi serbski mistrz świata – Vilmos Zavarko, który zagrał w jubileuszowym turnieju (40-lecia klubu), a Amica Cup PRO została świetnie przyjęta przez uczestników zawodów, ale też zgromadzoną publiczność.

Kręglarstwo klasyczne we Wronkach posiada długie tradycje. Wronieccy kręglarze potrafią organizować zarówno sportowe życie klubu, jak i zdobywać zainteresowanie tą dyscypliną wśród lokalnej – i nie tylko lokalnej – społeczności.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wronki.naszemiasto.pl Nasze Miasto