Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wronki uroczyście obchodziły Narodowe Święto Niepodległości. Oddano hołd bohaterom, dzielono się radością!

Magda Prętka
Magda Prętka
Wronczanie i wronczanki pokłonili się historii. W tym roku Narodowe Święto Niepodległości obchodzono nie tylko bardzo uroczyście, ale i w wielu formach oraz miejscach. Samo świętowanie trwało zaś aż 3 dni!

Święto Niepodległości we Wronkach

Przedstawiciele władz samorządowych, instytucji, organizacji i stowarzyszeń działających we Wronkach, jak również mieszkańcy i mieszkanki uczcili 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Wielkie świętowanie zainaugurowała uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny, którą w piątkowe przedpołudnie 11 listopada odprawiono w kościele parafialnym pw. św. Katarzyny.

Po nabożeństwie zgromadzeni w towarzystwie pocztów sztandarowych przeszli na wroniecki Rynek - pod pomnik „Ku czci i chwale poległym za wolność Ojczyzny". Wspólnie odśpiewano "Mazurek Dąbrowskiego", a po okolicznościowym przemówieniu burmistrza Mirosława Wieczora, oficjalne delegacje złożyły pod pomnikiem wiązanki kwiatów w barwach narodowych.

Hołd tym, którzy za wolną Polskę przelały krew oddały m.in. reprezentacje Urzędu Miasta i Gminy Wronki, Zakładu Karnego, Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Wronieckiej, Młodzieżowej Rady Gminy Wronki, Rady Seniorów i Strzeleckiego Bractwa Krukowego.

Galowy Koncert Charytatywny "Kapele Serc" we Wronkach. Tros...

- Spotykamy się dziś jako wolni obywatele, którzy mogą wspólnie świętować ważną rocznicę. 11 Listopada 1918 r. jest jedną z najważniejszych dat w polskiej historii. Tego dnia, po 123 latach niewoli, Rzeczpospolita na nowo pojawiła się na mapie Europy. To, co dziś jest dla nas oczywiste – demokracja, swobodne uczestniczenie w życiu publicznym – kiedyś było marzeniem. Dziękuję, że po raz kolejny pokazaliśmy, że pamiętamy o naszych przodkach. To dzięki nim, naród polski dziś decyduje o swoim losie i o przyszłości kolejnych pokoleń – podkreślił w swoim przemówieniu burmistrz Mirosław Wieczór.

Osoby uczestniczące w uroczystości pogrążyły się w zadumie, pozwalając sobie na wiele refleksji. W tym tę najważniejszą - wolność nigdy nie jest dana zawsze.

Szczególny charakter wydarzenia podkreśliła wyjątkowa oprawa artystyczna przygotowana przez Mażoretki "Miraż" oraz Wroniecką Orkiestrę Dętą. Piękną muzyką czarował również Chór Millenium.

Warsztaty w muzeum i "Kapele Serc"

Piątkowym popołudniem natomiast w Muzeum Ziemi Wronieckiej odbyły się warsztaty kotylionowe dla dzieci. Korzystając z tzw. drzwi otwartych wiele osób postanowiło również zwiedzić muzealne ekspozycje.

Wieczór 11 listopada upłynął zaś we Wronkach pod hasłem głośno bijących serc, cudownej muzyki i fantastycznych popisów tanecznych. We Wronieckim Ośrodku Kultury odbył się bowiem Galowy Koncert Charytatywny "Kapele Serc" (szerzej na ten temat piszemy TUTAJ).

Pieśni patriotyczne w Chojnie

Do muzeum wronczanie i wronczanki zajrzeli także w sobotę 12 listopada, gdzie późnym popołudniem zorganizowano wieczornicę patriotyczną, będącą wyjątkową lekcją historii. Nie zabrakło wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych wraz z "Chojankami" i wymownej poezji. Wcześniej na Placu Wolności, pod tablicą upamiętniającą rozpoczęcie Zrywu Wronieckiego, zapłonęły znicze.

Finał niepodległościowego świętowania nastąpił zaś w niedzielę w świetlicy wiejskiej w Chojnie, która do wieczora rozbrzmiewała pieśniami "ku pokrzepieniu serc"!

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wronki.naszemiasto.pl Nasze Miasto